Poslije nešto više od godinu dana sprovođenja novih odredbi Zakona o bezbjednosti u saobraćaju vrijedi se zapitati - da li mislimo na bezbjednost vlastite djece?
Prema tim novim odredbama, djeca do pet godina moraju da se voze u bezbjednosnom sjedištu, a kazne za vozače koji se toga ne pridržavaju su od 40 do 100 eura.
Televizija "Vijesti" raspitivala se u Upravi saobraćajne policije o tome kakvi su rezultati primjene novih odredbi zakona, odnosno da li su vozači pridržavaju novih propisa.
Danilo Janjušević iz Inspekcije saobraćaja kaže da su od januara prošle god 14. aprila ove godine napisana tek 24 prekršajna naloga, a ukupna vrijednost naplaćenih kazni po toj odredbi zakona je 960 eura.
U jednoj od radnji, gdje se prodaju ova sjedišta, kažu da je interesovanje za dječija sjedišta bilo veliko u prvih šest mjeseci primjene zakona, ali da je vremenom ono splaslo.
Postoji i odredba zakona koja se odnosi na to da djeca do 12 godina ne smiju da se voze na prednjem sjedištu. Kazna za nesavjesne vozače koji voze djecu na prednjem sjedištu suočeni su sa kaznama od 60 do 150 eura.
Što se ovog djela zakona tiče, broj propisanih kazni je povećan do dva puta. U istom pomenutom periodu, dakle do 14. aprila ove godine, po tom osnovu naplaćeno je oko 30.000 eura (tačnije 29.710 eura).
Ako se pogleda ova cifra, stiče se utisak da se vozači baš i ne pridržavaju propisa, ali u policiji kažu da za sada nisu potrebne oštrije kontrole.
"Svakodnevnim praćenjem situacije na terenu, nema povećanja koja ukazuju da nam trebaju povećanje aktivnosti. Za sada su aktivnosti usmjerene na teže prekršaje", kaže Janjušević.