Pitanje bezbjednosti policijskih službenika ponovo je otvoreno napadon na policijskog službenika koji se dogodio 22. januara u Nikšiću kada je na njega pucao dvadesetrogodišnji S.L. koji je ubrzo i uhapšen
Tokom 2018. godine povrijeđeno je 18 policajaca, a samo u podgoričkom Osnovnom sudu, u posljednje tri godine izrečeno je 39 pravosnažnih presuda u slučajevima u kojima su oštećeni policijski službenici. Iz Sindikata Uprave policije smatraju da prilikom odmjeravanja kazne, za napadače ne smiju postojati bilo kakve olakšavajuće okolnosti.
Od 2012. godine registrovana su 474 krivična djela i 1.250 prekršaja kojima se ugrožava bezbjednost policijskih službenika. Navedenim krivičnim djelima i prekršajima oštećeno je 2.465 policajaca.
Da je policajcima često ugrožena bezbjednost govori i podatak da je samo u 2018. godini, povrijeđeno njih 18.
“Što se tiče oštećenih ovim inkriminisanim radnjama u 2012. godini broj tih policijskih službenika iznosio je 339 a u 2018. godini 561 što je povećanje za 65,4 odsto”, kazao je pomoćnik direktora Uprave policije Nikola Janjušević.
I uprkos takvoj statistici, dešavalo se da policajci pokažu požrtvovanost i kada nijesu na dužnosti. Tako je novembra 2017. godine, ranjen inspektor koji je prišao da pomogne ženi koja je bila napadnuta. No osim takvih krivičnih djela kojima se ugrožava i život policajca, sve učestaliji su i slučajevi njihovog ometanja i omalovažavanja.
“Kada imamo asistencije obezbjeđenje utakmica i lično, uvijek postoje neki neprimjereni komentari, dobacivanja i slično ali u takvim situacijama uvijek nastojim da budem koncentrisana da se iskontrolišem i da to negdje ne utiče na efikasnost mog rada u datom momentu”, kazala je službenica CB Podgorica Suzana Šekularac.
“Podaci koje posjedujemo govore da i preko 90 odsto slučajeva napada na službena lica ometanjem i omalovažanjem u vršenju službenih radnji počinilac bude kažnjen ispod zakonskog minimuma”, kazao je predsjednik Sindikata Uprave policije Mladen Šuškavčević.
U odgovoru podgoričkog Osnovnog suda, se navodi da je u posljednje tri godine, donijeto 39 pravosnažnih presuda u slučajevima u kojima su oštećeni službenici Uprave policije, da je izrečeno 25 kazni zatvora, te da je neriješeno 12 predmeta. U toku 2018. donijeto je 15 osuđujućih presuda.
“Od 25 primljenih predmeta u 2018. godini, riješeno je 15. izrečeno je 15 osuđujućih i 11 pravosnažnih presuda”, saopšteno je iz podgoričkog Osnovnog suda.
Iz sindikata ističu da tužilaštvo i sudstvo, svojim stavovima i odmjervanjem kazni prema napadačima, moraju cijeloj javnosti staviti do znanja da će policijskim službenicima pružiti punu zaštitu. Janjušević kaže da će i menadžment Uprave policije nastaviti da preduzima sve mjere u skladu sa zakonom, da zaštiti svoje službenike.
“I nećemo dozvoliti da se bilo ko iživljava nad njima i insitiraćemo na dosljednoj primjeni kaznenih odredbi gdje je za ovo djelo predviđena kazna zatvora. U savremenim demokratskim sistemima napad na policijske službenike se poistovjećuje sa napadom na društveni poredak jedne države”, kazao je Janjušević.
“Smatram da u odnosu na učinioce djela ne mogu postojati bilo kakve olakšavajuće okolnosti prilikom odmjeravanja kazne”, kazao je Šuškavčević.
On je pohvalio to što je sve izraženija spremnost građana da pomognu policijskom službeniku u obavljanju policijskih poslova, čime, kako dodaje, pokazuju svoju građansku dužnost i društvenu odgovornost.