Beograd je zainteresovan za prava srpskog naroda koji živi u Crnoj Gori, saopštio je ministar spoljnih poslova Srbije, Ivica Dačić, navodeći da to ne znači miješanje u unutrašnja pitanja Crne Gore.
Dačić je kazao da su Srbija i Crna Gora bratske države, a njihovi narodi prijateljski bez obzira što u nekim temama nemaju isto mišljenje.
„Nemamo bliže narode jedni drugima“, rekao je Dačić na konferenciji za novinare, nakon sastanka sa crnogorskim šefom diplomatije Srđanom Darmanovićem.
On je dodao da je važno održavati visok nivo sastanaka i komunikacija i najavio posjetu srpske premijerke Ane Brnabić Crnoj Gori narednog mjeseca. Dačić je kazao da je došlo do velikog pomaka u odnosima dvije države u poslednji pet godina.
„Želimo da se naši odnosi razvijaju i u političkoj i sferi ekonomije. Interes je da raste naša ekonomska saradnja, rješavamo infarstrukturne probleme, zastupamo zajedničke političke i interesa građana u svijetu gdje imamo diplomatske mreže“, naveo je Dačić.
On je kazao da je Srbija zainteresovana za prava srpskog naroda koji živi u Crnoj Gori i objasnio da to ne znači da se Srbija miješa u unutrašnja pitanja Crne Gore.
„Podržavamo da se razgovara o pitanjima koja se odnose na jezik, kulturni identitet, pismo, zastupljenost Srba u državnim organima, ali na način koji nema nikave veze sa pitanjima unutrašnjeg ustrojstva Crne Gore“, rekao je srpski šef diplomatije.
Kojim će putem Crna Gora ići i ko će u njoj vladati, kako je istakao Dačić, pitanje je na koje odgovor treba da daju crnogorski građani.
„Mi ćemo i u budućnosti sarađivati sa Crnom Gorom kao sa nama najbližom državom“, rekao je Dačić dodajući da Srbin u Podgorici, isto kao Crnogorac u Beogradu, uživa sva najveća prava.
On je pozitivno ocijenio izjavu predsjednika Evropske komisije Žan Klod Junkera da će Crna Gora i Srbija postati članice Evropske unije (EU) u bliskoj budućnosti i da su lideri na evropskom putu.
Dačić je kazao da, bez obzira što Srbija podržava evropske integracije zemalja regiona, svako treba da napreduje onoliko koliko je ispunio obaveza koje ima na evropskom putu.
„U tom slučaju podržavamo princip regate, odnosno ko je najviše napredovao taj će prvi stići. Ako su Srbija i Crna Gora najviše napredovale očekujemo da ćemo u periodu koji je Junker naveo i postati članice EU“, rekao je Dačić.
On je kazao da Srbija podržava i druge države na evropskom putu, „ali ne možemo da budemo taoci problema koji postoje u nekim zemljama“.
„Zainterosavni smo i stalo nam je da se problemi u regionu rješavaju mirnim putem i dijalogom, i tražimo da umjesto iracionalnog pristupa koji postoji, imamo princip traženja zajedničkog interesa“, saopštio je Dačić.
Na pitanje novinara da li ima podatke da je srpska Bezbjednosno informativna agencija dostavila Crnoj Gori neke podatke u vezi sa slučajem pokušaja terorizma na izborni dan, Dačić je kazao da ne raspolaže tim podacima kao šef diplomatije, a ni kao potpredsjednik Vlade.
„Srbija ne želi da se miješa u unutrašnje poslove neke države, niti će dozvoliti da se neko miješa u njene“, rekao je Dačić.
Darmanović je kazao da je prva posjeta Dačića Crnoj Gori potvrda prijateljskih i sadržajnih odnosa dvije države.
Prema njegovim riječima, Crna Gora i Srbija posvećene su razvoju najboljih mogućih odnosa, koji su dodatno osnaženi zajedničkim evropskim ciljem, stabilnosti i sigurnosti regiona i utemeljeni na realnim interesima.
Darmanović je saopštio da je tokom sastanka sa Dačićem pohvalio napredak Srbije na evropskom putu i čestitao nedavno otvaranje dva pregovaračka poglavlja.
„Ponovio sam i spremnost crnogorske Vlade da stečena iskustva iz pregovaračkog procesa podijeli sa našim prijateljima u Srbiji i naglasio da će Crna Gora i u narednom periodu biti kostruktivan partner u ostvarivanju ovog zajedničkog evropskog cilja“, rekao je Daramanović.
Kako je naveo, saglasni su da je proces evropske interegracije strateški cilj zemalja regiona.
„Radi održavanja dobre dinamike tog procesa i individualnog napretka i snažnijeg ukupnog razvoja, države Zapadnog Balkana treba da generišu integraciju snažnijom međusobnom saradnjom na tom i drugim poljima“, saopštio je Darmanović.
On je kazao da su zadovoljni porukama iz Brisela da će ova godina biti ključna za Zapadni Balkan u smislu konsolidovanja reformskog puta i opredjeljenjem Bugarske da će tokom predsjedavanja EU integracija Balkana biti jedan od ključnih prioriteta.
„Radujemo se što je redosljed predsjedavanja povoljan po nas, jer nakon Bugarske dolaze Austrija, Rumunija, Hrvatska, koje podržavaju proširenje EU na Zapadni Balkan“, dodao je Darmanović.
On je kazao da Crna Gora prati i podržava dijalog Beograda i Prištine.
„Vjerujemo da će napori obje strane biti valorizovani kroz nastavak procesa evropske integracija i da ih tragični događaji, kakav se desio jutros, neće omesti“, naglasio je Darmanović.
Identitetska i pitanja manjina, kako je rekao, ostaće tema koju će biti praćena sa pažnjom i senzibilitetom.
„S obzirom da su Crnogorci koji žive u Srbiji i Srbi koji žive u Crnoj Gori jedna do najznačajnijih spona izjmeđu dvije države, saglasili smo se da napori vlada treba da i dalje budu usmjeri na poboljšanje njihovog položaja“, saopštio je Darmanović.