U zadarskoj opštini Pakoštane podignut spomenik Miru Barešiću, Hrvatu koji je svojevremeno ubio jugoslovenskog ambasadora u Švedskoj Vladimira Rolovića.
Miro Barešić je 1971. godine u Švedksoj ubio tadašnjeg jugoslovenskog ambasadora Vladimira Rolovića i potom je bio osuđen na doživotnu kaznu zatvora.
Nesumnjivo, bio je to teroristički čin, na osnovu kojeg je i osuđen na doživotni zatvor, ali je odslužio tek godinu dana. Njegovo oslobađanje bilo je puno kontroverzi. Tačnije, uspeo je da iscenira svoju otmicu, iako je potom tvrdio da sa tim nije imao nikakve veze.
Naime, grupa otmičara je zaposela avion koji je bio na aerodromu u Stokholmu i kao deo nagodbe tražila je puštanje iz zatvora upravo Barešića. Avion je potom poleteo sa Barešićem u njemu, a sleteo je u Španiju, gde su se svi predali španskim vlastima. Otmičari su dobili kratke zatvorske kazne, a Barešić je pušten na slobodu posle 19 meseci boravka u španskom zatvoru. Za tih 19 meseci Švedska NIJEDNOM nije tražila da ovaj Hrvat bude izručen, iako su zemlje imale bilateralni sporazum o tome.
Potom je otišao u Paragvaj, a kada su američke vlasti otkrile njegov pravi identitet, na osnovu zahteva jugoslovenske imigracije u SAD, ponovo je izašao pred sud. Predat je Švedskoj na izdržavanje preostale kazne. Međutim, ona mu je smanjena na 18 godina. Izašao je iz zatvora 1987. godine i vratio se u Paragvaj, odakle je ponovo došao u Hrvatsku.
Upravo tom Barešiću, podignut je spomenik u zadarskoj opštini Pakoštane. Finansiranje izrade bronzane statue vredne oko 20.000 evra finansirali su njegovi rođaci i prijatelji, prenose hrvatski mediji.
Barešić je, inače, poginuo na početku rata u bivšoj Jugoslaviji - 31. jula 1991. godine kod Benkovca. Ubijen je, naravno, kao borac hrvatske vojske.
Njegova supruga Slavica Barešić izjavila je za "Slobodnu Dalmaciju" da Mira Barešića "niko nikad u Švedskoj i švedskim novinama nije nazvao teroristom".
"On je za njih bio politički zatvorenik, za to se izborio u štrajku glađu. I zbog toga ga, zato što je imao status političkog zatvorenika, nikada nisu izručili bivšoj Jugoslaviji", kaže ona.
Slavica tvrdi da je on odbio da se izvini Jugoslavji, što su mu nudili u zamenu za smanjenje kazne, rečima: "Izviniću se kada se oni izvinu mom hrvatskom narodu za sve zlo koje su mu naneli".