Poslanica Demokratske partije socijalista DPS Nada Drobnjak podnijeće inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti kojima se majkama sa troje i više djece daju doživotne naknade.
Skupština je 16. jula glasovima 43 poslanika usvojila izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, kojima je predviđeno da zaposlene i nezaposlene majke sa troje i više djece imaju pravo na doživotnu novčanu naknadu, kao i da se obezbjeđuje doživotna naknada za staratelja djeteteta sa posebnim potrebama.Zakon je u petak objavljen u Službenom listu, a njegova primjena treba da počne 1. januara 2016. godine, jer ove godine sredstva za naknadu majkama nisu planirana.
Drobnjak je Danu kazala da će inicijativu za ocjenu ostavnosti podnijeti nakon što se administracija Ustavnog suda vrati sa odmora, a očekuje i, kako je navela, podršku nevladinih organizacija koje se bore za prava žena.
Ona je objasnila da je Zakon sa usvojenim izmjenama neustavan jer je na više načina diskriminatoran.
"Zakon je neustavan jer pravi razliku među ženama po više osnova.Prvo, daje privilegiju ženama koje su rodile u odnosu na one koje nisu.Drugo, neko je vještački stvorio granicu da su privilegovanije one žene koje su rodile troje u odnosu na one sa dvoje ili jednim djetetom", rekla je Drobnjak za Dan.
Zakon je, prema njenim riječima diskriminatoran i prema muškarcima, jer pravo po osnovu roditeljstva pripada samo majkama, ne i očevima. Prema riječima Drobnjak, Zakon nije u skladu ni sa populacionom politikom.
Na pitanje da li nakon ovakvih izjava očekuje osudu javnosti, Drobnjak je odgovorila da joj je iskreno žao što mnogi ne gledaju kritički na ovaj zakon jer ne shvataju suštinu stvari.
"Ovo je otvaranje priče o povratku žene među četiri zida da se stara o djeci i starijima, i na kraju njihovo isključivanje iz društvenog života. Ako se sa ovim nastavi, mi ćemo se žene vratiti u 19. vijek", zaključila je Drobnjak.