Dukljanska akademija nauka i umjetnosti (DANU) dostojanstveno je obavila svoj posao i treba joj dozvoliti da na taj način ode u istoriju, rekao je njen doživotni počasni predsjednik Jevrem Brković.
Brković, koji je prvi predsjednik, a kasnije doživotni počasni predsjednik DANU smatra da je ta institucija dostojanstveno obavila svoj posao.
"U onom trenutku kada je nastala, kada smo je osnovali, utemeljili, DANU je bila za Crnu Goru jedna izuzetno značajna ustanova koja se borila za njeno osamostaljenje, za obnovu samostalnosti. Ona je dostojanstveno obavila svoj posao i u tom periodu izuzetno značajnom za Crnu Goru uspjela da afirmiše crnogorsku kulturu, da doživi renesansu”, rekao je on Pobjedi.
Prema njegovim riječima, splet okolnosti onemogućio je da se Akademija razvije u pravu naučnu ustanovu, kao što je to CANU. “Zato dozvolimo DANU da dostojanstveno ode u istoriju, kao što je dostojanstveno obavila svoj posao”.
Ukoliko na današnjoj sjednici Vijeća umjetnosti predlozi budu prihvaćeni, ulazi se u novu fazu, utvrđuju se recenzenti koji će napisati svoje mišljenje o kandidatima, nakon čega će se Vijeće ponovo izjašnjavati.
Odluku o izboru novih vanrednih članova donijeće Skupština CANU, najvjerovatnije na jesen ove godine. Dvojica kandidata će biti odbijena, budući da je CANU raspisala oglas za prijem trojice vanrednih članova.
Prijem novih članova iz reda akademika Dukljanske akademije nauka i umjetnosti preciziran je Zakonom o CANU, usvojenom u februaru 2012. godine koji je izazvao velike polemike.