Dugovanja korisnika stambenih kredita uzetih kod Hypo Alpe-Adria banke rasla su onako kako je rastao švajcarski franak, zbog čega su glavnice danas veće nego na dan podizanja kredita.
Izvor: mondo.me
Hypo Alpe Adria banka opredijelila je kredite za klijente u Crnoj Gori u švajcarskim francima, ali korisnici su isplaćeni u eurima, u kojima je obračunavana i kamata.
List navodi da je u vremenu kada su odobravani ovi krediti, kurs eura i franka bio je stabilan, međutim, sa tržišta su dolazili jasni signali da bi se taj odnos mogao znatno promijeniti u korist švajcarske valute, zbog čega klijenti smatraju da je banka bila dužna da ih na to upozori.
U Centru za zaštitu potrošača koji zastupa oštećene klijente tvrde da je banka neinformisanje klijenata namjerno izbjegla, u cilju stvaranja ekstraprofita. Dragan Senić iz CEZAP-a ispričao je Dnevne novine da je u banku otišao sa povjerenjem, vjerujući da je riječ o instituciji koja bi po zakonu to i morala biti.
"Osnovni posao banke je kreditiranje koje potiče od italijanske riječi credere, što u prevodu znači imati povjerenje, a osnova bankarskog poslovanja je bona fides, odnosno da je klijent partner banke. Hypo banka je rekla da iz ovog posla nema nikakvu korist. Dakle, banka nema nikakvu korist, klijent kao partner banke ima štetu, što znači da tamo neko treći ima korist, pa se postavlja pitanje gdje je tu logika", rekao je Senić odgoričkom dnevnku
On je odnos koji je banka imala prema njemu nazvao pljačkom.
"Kada čujete za neku pljačku obično čujete da je maskirani napadač opljačkao banku. Ovdje je suprotno, Hypo Alpe-Adriabanka pljačka nas u finim, skupim kancelarijama, bez imalo straha i stida. I to se zove banka. Zamislite da vam je poslije sedam godina urednog vraćanja kredita danas glavnica veća 10-15 odsto nego kada ste uzeli kredit. Ko je pomislio da potpisom na stambeni kredit prije sedam ili osam godina potpisuje smrtnu presudu sebi i svojoj porodici. U međuvremenu je neko umro, neko se razbolio, neko razveo... Kakav zločin! Sad je jasno da je zločin pripreman i izveden i da je to bilo ubistvo sa predumišljajem koje je izvršila Hypo Alpe-Adria banka. U HAAB smo dobili netačne, zavaravajuće informacije. Kome oni mažu oči u Crnoj Gori?" prokomentarisao je Senić za Dnevne novine.
On je podsjetio na izjavu koju je 20. oktobra bečkom "Standardu" dao šef internog istražnog tima Kristijan Beler da je "Hypo na Balkanu najveći kriminalni akt u Evropi nakon Drugog sjetskog rata"
Senić je jedan od klijenata koji su uzeli stambene kredite u francima, međutim, franak nikom nije ponuđen, niti dat, niti je ušao u Crnu Goru.
U Hypo Alpe-Adria banci ističu da je banka odobravala namjenske stambene kredite u francima tokom 2007. i 2008. godine i da su u tom periodu aktivno informisali sve klijente o rizicima koje preuzimaju, kao i posljedicama eventualnih promjena kursa koje mogu uslijediti u budućnosti, na koje banka ni na koji način ne može da utiče.
"Klijenti koji su svojevremeno uzeli kredite u francima, pored redovne kreditne dokumentacije, potpisali su i izjavu o tome da su u potpunosti svjesni rizika koji preuzimaju", kazali su Dnevnim novinama u banci.
Povodom tvrdnji da je franak samo fiktivno bio vezan za valutu, koja se nije našla u crnogorskom bankarskom sistemu, u Hypo Alpe-Adria banci ističu da to apsolutno ne odgovara istini.
"Razumijemo klijente i problem koje imaju zbog drastične promjene kursa, ali se uporno zaboravlja da je i banka nabavljala izvore sredstava u valutama u kojima ih je svojevremeno i odobravala, dakle zadužila se u tim valutama, takođe po tadašnjim tržišnim cijenama, što je lako dokazati. Za banku, u tom dijelu, važe ista pravila kao i za klijente kojima su plasirana sredstva. Međutim, na eksterne faktore, kao što je kurs tih valuta banka naravno nije mogla, niti može da utiče", naveli sui z Hypo Alpe-Adria banke.
Bankarski ombudsman Halil Kalač smatra da bi problem stambenih kredita u švajcarskim francima trebalo riješiti u vansudskom postupku.
"Treba da se udovolji prigovorima klijenata koji su u ovim kreditnim aranžmanima prezaduženi iz razloga što je došlo do rasta franka u odnosu na euro. Naravno da oni svi prigovaraju da im banka, kao profesionalac, nije ukazala na rizik koji podizanjem kredita preuzimaju, a koji znači da su zbog njega postale promjenljive i kamata i glavnica, a u međuvremenu je do toga došlo", naveo je Kalač za Dnevne novine..