U poslednjih pet godina, država isplatila gotovo milion eura na ime odštete ljudima koji su nezakonito bili u zatvoru! I to samo oni koji su sklopili sporazum sa Ministarstvom pravde, a ima i onih koji čekaju odštetu po drugom osnovu.
Izvor: Mondo Goran Sivački
Taj iznos nije konačan, jer većina tih ljudi, po ovom osnovu, nije sklopila sporazum sa ministarstvom, već je pravdu potrađila u parničnom postupku.
Najviše novca, i to 280.200 eura, isplaćeno je tokom 2010. godine, a najmanje prošle godine, kada je iz budžeta za tu najmenu izdvojeno 52.670 eura.
Kakav je "cenovnik" nezakonitog lišavanja slobode i držanja u zatvoru?
- Za mjesec dana lišavanja slobode iznos je od 1.800 do 2.000 eura za lica koja nijesu ranije osuđivana.
- Za osobe koje su ranije osuđivane prvi put se obezbjeđuje 1.800 eura.
- Za osobe koje su više puta osuđivane, ali su sada nezakonito lišene slobode, uzimajući u obzir vrstu krivičnog djela, izdvaja se od 600 do 1.500 eura.
- Ako lice nije osuđivano izdvaja se 1.700 eura u slučajnu apsolutne zastarjelosti krivičnog gonjenja ili odbijanja optužbe usled odustanka državnog tužioca od daljeg krivičnog gonjenja.
Ako lica ne postignu sporazum pred Ministarstvom pravde i ljudskih prava, lica mogu podnijeti tužbu pred nadležnim sudom, a pravo na naknadu štete zastarijeva u roku od tri godine.
Inače, da bi pritvaranje bilo neosnovano, potrebno je da je postupak obustavljen pravosnažnim rješenjem ili završen pravosnažnom oslobažajućom presudom ili presudom kojom se optužba odbija.