Svijet

SRAMNA PRESUDA: Bivši čuvar NACISTIČKOG LOGORA osuđen USLOVNO!

Autor Ivan Pavlović

Bruno Dej, 93-godišnji čuvar, osuđen je na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od dvije godine.

Izvor: iStock

Bivši čuvar u nacističkom logoru u 93. godini je proglašen krivim za saučesništvo u ubistvima 5.000 zatvorenika.

Sud u Hamburgu u Njemačkoj osudio je Bruna Deja na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od dvije godine. 

Dej je upravljao kulom u Štuthof koncentracionom logoru tokom Drugog svjetskog rata, u tada okupiranoj Poljskoj.

Odbacivši optužbe, tokom suđenja je izjavio: "Nisam doprinio tome više od običnog čuvara. Bio sam primoran na to, to je bilo naređenje"

Sudilo mu se na sudu za maloljetnike, jer je u vrijeme izvršenja zločina, između avgusta 1944. i aprila 1945. godine, imao 17 godina, navodi se u optužnici.

Tokom suđenja koje je trajalo devet mjeseci, Dej je saslušao izjave svedoka, ali sve vrijeme isticao da je bio prinuđen da bude čuvar u logoru i da nije učestvovao u ubistvima.

Tokom poslednjeg iskaza, izjavio je da je "potresen" svjedočenjima očevidaca i izvinio se svima "koji su prošli kroz pakao ovog ludila" i dodao da nije bio svjestan "do kojih su granica išla zvjerstva" sve do suđenja.

Izrekavši presudu, sudija je pohvalio Dejovu spremnost da učestvuje u suđenju, ali je istakao da je optuženi odbio da prizna učešće u dešavanjima.

"Sebe ste doživjeli kao posmatrača", istakao je sudija.

U januaru je na suđenju svjedočio istoričar koji je rekao da je Dej poslat u logor prvenstveno kao vojnik Vermahta i nije se priključio SS jedinicama sve do septembra 1944. godine.

Zbog toga je, ističe, mogao da traži da ga prebace u drugu jedinicu prije nego šte se priključio SS-ovoj mašineriji za masovna ubistva.

Iako je Dej priznao da je znao za gasne komore u Štuthof logoru, kao i da je viđao "osakaćene i ljude koji su patili", njegovi advokati su insistirali da je on bio nebitna figura u logoru i da nije direktno učestvovao u ubistvu 5.230 ljudi.

Ali tužioci su tvrdili da je znao šta se dešava, imao kontakt sa zatvorenicima i aktivno sprječavao njihovo bjekstvo.

"Kada ste dao mašinerije za masovna ubistva, nije dovoljno da samo okrenete glavu", izjavio je tužilac Lars Manke u završnom izlaganju.

Štuthof, koji se nalazi u blizini današnjeg Gdanjska, napravljen je kao koncentracioni logor 1942. godine.

To je bio prvi takav logor izvan njemačkih granica i poslednji koji su sovjetski vojnici oslobodili 9. maja 1945. godine.

Čuvari su počeli da koriste gasne komore u junu 1944. godine. Veruje se da je više od 65.000 ljudi stradalo u logoru od posledica bolesti i neuhranjenosti, kao i u gasnim komorama i drugim vrstama egzekucije.

Ovaj sudski spor je samo jedan od nekoliko započetih posle 2011. godine, kada je bivšem čuvaru logora Sobibor Džonu Demjanjuka, određena zatvorska kazna. Demjanjuk je umro čekajući odluku o žalbi.

Ranije su sudovi zahtijevali dokaze o direktnoj umešanosti u zločine bivših stražara SS-a.