Rumunski monah (51) osumnjičen da je skalpelom napao dvojicu muškaraca u manastiru Svetog Neofita; povrijeđeni van životne opasnosti
Rumunski monah (51) nalazi se pod istragom zbog pokušaja ubistva nakon što je navodno skalpelom napao dvojicu muškaraca u manastiru Svetog Neofita u Pafosu na Kipru.
Incident se dogodio u petak, 7. avgusta, nakon što je grupa sveštenika zatražila od monaha da napusti manastir, što je on navodno odbio. Potom je, prema navodima kiparskih medija, uzeo skalpel sa stola u svojoj sobi i napao dvojicu muškaraca.
Manastirski tehničar (53) zadobio je povrede vrata i ruke, dok je 27-godišnji monah, koji je pokušao da interveniše, povrijeđen u ruku. Obojica su zbrinuta u lokalnoj bolnici i nijesu životno ugroženi.
Navodno htio da napadne igumana
Istražitelji sumnjaju da je glavna meta napada bio iguman Leontios, koji je ranije naredio njegovo udaljavanje iz manastira.
Prema pisanju kiparskog lista „Philenews“, osumnjičeni je nekoliko godina koristio dvije kelije u manastiru, a njegov odnos sa upravom navodno se pogoršao jer nije poštovao naredbe igumana i manastirski dnevni raspored.
Iguman ga je prije nekoliko mjeseci suspendovao sa svešteničkih dužnosti, nakon čega su se odnosi dodatno pogoršali.
Monah je uhapšen, a protiv njega je pokrenuta istraga zbog sumnje na pokušaj ubistva, nanošenje teških tjelesnih povreda, ranjavanje, nošenje noža, kao i nezakonito posjedovanje i nošenje opasnog oružja.
Sud mu je nakon napada odredio šestodnevni pritvor, dok istragu vodi Odjeljenje kriminalističke policije u Pafosu.