Svijet

Misteriozne smrti u zemlji koja će biti domaćin SP: Moćni princ troši bilione na projekat, a 21.000 mrtvih

Autor Nevena Davidović

Ova zemlja biće domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu, a mnogi kritičari protive se toj odluci.

Izvor: Youtube/Dezeen/Shutterstock

U Saudijskoj Arabiji, hiljade radnika svake godine umire tokom izgradnje futurističkog "megagrada" zbog strašnih radnih uslova i kršenja ljudskih prava, pokazuje nova istraga. Prestolonaslednik Mohamed bin Salman troši bilione na transformaciju zemlje kroz projekat "Vizija 2030", koji uključuje stvaranje "The Line"-a, grada bez automobila koji će se protezati više od 160 km kroz pustinjsku oblast.

Istraživanje otkriva da je od početka Vizije 2030, najmanje 21.000 radnika umrlo na ovim projektima. Radnici, većinom migranti, često su primorani da rade u brutalnim uslovima za nisku nadoknadu. Mnogi tvrde da su im pasoši oduzeti po dolasku, što ih sprečava da odu, dok su im radne nedelje daleko duže od zakonski dozvoljenih 60 sati.

Jedan radnik je izjavio da redovno radi do 16 sati dnevno i da je uobičajeno raditi 14 dana bez odmora. Istraživači su dokumentovali teške uslove rada, uključujući nedostatak sna koji dovodi do nesreća na radu. U dokumentarcu je prikazana i smrt nepalskog radnika Raju Bišvakarma, koji je preminuo nakon što mu je odbijena adekvatna medicinska pomoć, što je izazvalo nasilni protest njegovih kolega.

Saudijske vlasti su saopštile da je uzrok smrti "srčani i respiratorni zastoj iz nepoznatih razloga". Međutim, mnoge smrti radnika ostaju neobjašnjene, a podaci ukazuju da je trećina od 2.000 smrti nepalskih radnika u poslednjih osam godina neobjašnjena.

Pored ovih projekata, Saudijska Arabija se priprema da postane domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2034. godine, što će dodatno povećati potrebu za migrantima. Kritičari upozoravaju da je neprihvatljivo dodeliti tako prestižan turnir zemlji sa sistematskim kršenjem ljudskih prava.

Istraživači takođe izveštavaju o teškim sudbinama žena koje se bore za svoja prava u Saudijskoj Arabiji, poput Manahel Al-Otaibi, koja je osuđena na 11 godina zatvora zbog svojih aktivnosti na društvenim mrežama. Njena sestra Favzia opisuje pretnje koje je njihova porodica doživela zbog aktivizma za prava žena, pokazujući ozbiljnost situacije u zemlji.

(MONDO/Daily Mail)