Tajanstvena površina ispod vode je veća od Indije.
Teritorija Zelandije, prostire se na više od 5 miliona kvadratnih kilometara, što je čini dvostruko većom od indijskog potkontinenta.
Možda se pitate zašto, onda, nije otkrivena ranije? Razlog je taj što je 95 procenata njene površine potopljeno ispod jugozapadnog Tihog okeana, nestajući mnogo prIJe nego što su ljudi postojali na Zemlji. Samo je veliki planinski lanac (dva ostrva Novog Zelanda) i nekoliko malih okeanskih ostrva vidljivo na površini.
O Zelandiji se malo zna, uglavnom zato što je skoro potpuno nepristupačna. Međutim, tim geologa iz cijelog svijeta sastavio je novu geološku kartu koja uključuje Zelandiju. Karta je izrađena koristeći kombinaciju uzoraka stena prikupljenih iz mora i metoda geofizičkog mapiranja. Geolozi su otkrili velike formacije peščara i naslage bazaltnih kamenčića, prateći spoljne granice Zelandije dok su tražili uzorke.
Vjeruje se da su pješčari stari oko 95 miliona godina i sadrže starije granitne i vulkanske kamenčiće, što sugeriše da su, kada je Zelandija bila kopno, rijeke koje su tekle iz vulkanskih planinskih lanaca ispunjavale tektonske bazene. Planinski lanci su bili aktivni vulkanski niz pre najmanje 30 do 50 miliona godina, ali su verovatno erodirali kada je pješčar deponovan.
Geolozi vjeruju da je Zelandija postepeno poplavljena prije oko 40 miliona godina, zahvaljujući otkriću bazaltnih kamenčića, koji su povezani sa podvodnim vulkanizmom.
Studija "Reconnaissance basement geology and tectonics of North Zealandia" objavljena je u časopisu Tectonics (2023).