Svijet

NAJNOVIJE OTKRIĆE O MARSU FASCINIRALO NAUČNIKE: Na Crvenoj planeti se događa ista pojava kao i na Suncu

Autor Milica Mrvaljević Izvor Kurir

Izgleda da Mars, kao i Sunce, iz atmosfere izbacuje plazmu, što je pomalo neočekivano s obzirom na to da Crvena planeta nema globalno magnetsko polje.

Izvor: youtbe/printscreen

Naime, kada magnetska polja u jonizovanom gasu (plazmi) oko zvijezde iznenada promjene smjer ili se prepolove, dolazi do velikog izbijanja energije, odnosno izbacivanja koronarne mase.

Astronomi su uočili sličan fenomen u Marsovoj gornjoj atmosferi ispunjenoj plazmom, iako planeta ima samo "džepove" magnetnog polja, a ne globalno magnetno polje kao Sunce.

Međutim, na Crvenoj planeti do nedavno nisu zablježeni masovna izbacivanja.

Fizičar Lou-Čuang Li s Instituta nauke o Zemlji u Tajvanu i njegove kolege su prilikom analize podataka s NASA-inog satelita Mars Atmosfir end Volatile Evolušn (MAVEN) uočili tri eksplozivna izbacivanja mase iz Marsove jonosfere koja su se dogodila 2014., 2016. i 2019. godine.

Ovaj fenomen nije lako primjetiti na Marsu, za razliku od izbacivanja mase sa Sunca, koji su dovoljno gusti da reflektuju sunčevu svjetlost pa se mogu vidjeti sa Zemlje. Zato su naučnici potražili područja u jonosferi gdje naizgled nema plazme.

Li i njegove kolege smatraju da izbacivanja na Marsu uzrokuju interakcije između njegovog isprekidanog magnetnog polja i solarnog vjetra.

Stalna struja nabijenih čestica uzrokuje pucanje linija magnetnog polja planeta i izbacivanje plazme.

"Ako se ovo događa u Marsovoj atmosferi, to bi moglo značiti da se slični procesi događaju i na drugim planetama koje takođe nemaju globalno magnetno polje, poput Venere", rekao je fizičar Metju Ovens sa Univerziteta Reading u Velikoj Britaniji.