Svijet

JEZIVO OTKRIĆE NA KAMERI PUTNIKA NAKON PADA AVIONA: Snimio aerodrom i prve minute leta, a onda nastala 2 kadra

Autor Milica Mrvaljević Izvor Kurir

Jedna od najvećih avionskih nesreća dogodila se prije 58 godina kad se iznad Japana srušio britanski boing 707 sa 113 putnika i 11 članova posade!

Izvor: Karen Fleming / Alamy / Alamy / Profimedia

Let 911 tadašnje britanske državne avio-kompanije BOAC poletio je ka Hong Kongu bez ikakvih problema sa aerodroma Haneda u Tokiju sunčanog popodneva 5. marta 1966. godine.

Međutim, ubrzo nakon poletanja, dogodila se katastrofa.

Šest godina staru letjelicu potresla je zastrašujuća turbulencija u blizini kultne japanske planine Fudži. Avion je letio između oko 650 km/h na visini od skoro 5.000 metara. Letjelica je viđena kako ostavlja trag bijele pare dok je brzo gubila visinu. Djelovi aviona počeli su da se otkidaju dok su svjedoci sa zemlje gledali u nevjerici.

https://youtu.be/bw4kiFhZZng?si=_EyooFzldiNmsCQi
Vjerovatni uzrok nesreće je taj što je avion iznenada naišao na nenormalno jaku turbulenciju iznad grada Gotemba što je nametnulo udarno opterećenje znatno veće od projektovane granice - navodi se u zvaničnom izvještaju o padu.

https://youtu.be/yMv4SHQ92UI?si=rRVL0J3VNPuuETiO
Snimak jednog putnika, međutim, dao je najmučnije svjedočanstvo o tome šta su pretrpjeli prije smrti. Putnik je snimao let kamerom od 8 mm. Na snimku, koji nikada nije objavljen u javnosti, nalaze se snimci aerodroma u Tokiju i pogledi na prelijepu planinsku rutu odozgo.

Istražitelji su otkrili da u filmu nedostaju dva kadra prije nego što se vide naslon sjedišta i pod aviona. Stručnjaci kažu da bi bila potrebna sila sedam i po puta veća od Zemljine gravitacije da bi mehanizam kamere na ovaj način preskočio kadrove. G sile veće od 6 tokom dužeg perioda mogu biti fatalne. Nedostajući okviri sugerisali su brutalan i nasilan kraj za mnoge putnike čak i prije nego što je avion udario u zemlju.

Dokazi iz olupine i filma u boji od 8 mm koji je zabiljžio putnik sugerišu da se letjelica raspala u veoma kratkom vremenskom periodu. Filmske sekvence su prikazivale slike aerodroma u Tokiju odnosno planine Tanzava i jezera Jamanaka, uslijedila su dva prazna kadra, a zatim slike putničkih sjedišta i/ili tepiha prije nego što su se iznenada završile. Testovi su pokazali da bilo je potrebno maksimalno opterećenje od 7,5 g da bi došlo do kvara u uvlačenju filma kako bi se preskočili kadrovi na ovaj način - objavio je časopisa Flight International 1967. godine nakon objavljivanja zvaničnog izvještaja o padu.

Nesreća na letu 911 bila je jedna od četiri fatalne avionske katastrofe u Japanu te godine. Samo dan ranije na aerodromu Haneda poginule su 64 od 72 osobe u avionu.

Bio je to jedan od rijetkih zabilježenih slučajeva turbulencije toliko jake da je razbila strukturu boinga. Trup se potpuno prepolovio i olupina se spiralno spustila naniže u zastrašujućem smrtonosnom udaru.

Avion se srušio u šume planine Fudži i eksplodirao u vatrenu loptu bez preživjelih. Olupina je otkrivena na području od 15 kilometara.

Uznemirujuće fotografije koje je tog dana napravila japanska vojska prikazuju mlaznjak dok se smrtonosno spuštao.