Svijet

AMERIKA BI MOGLA DA ZABRANI TIKTOK! Iduće nedelje važno GLASANJE, smatraju da je prijetnja po nacionalnu bezbjednost

Autor Bojana Zimonjić Jelisavac

Amerika bi mogla da zabrani TikTok, ukoliko iduće nedelje bude bio usvojen predlog komiteta.

TikTok
Izvor: Smart Life/ Unsplash

Komitet i panel američkog Kongresa odobrili su predlog koji bi mogao da primora kinesku kompaniju u čijem je vlasništvu TikTok da tu platformu proda u roku od šest mjeseci, ili se suoči sa zabranom.

Mjera koju je podržala Bijela kuća kao razlog za moguću zabranu navodi rizike po nacionalnu bezbjednost. Iz TikToka kažu da bi takva zabrana narušila slobodu govora, ali i poslovanje malih i srednjih preduzeća koja se oslanjaju na tu aplikaciju, piše "BBC".

TikTok je pozvao i korisnike da članovima Kongresa prenesu svoje mišljenje. Poziv upućen korisnicima poslat je kroz notifikaciju američkim korisnicima, kako bi pozvali predstavnike svojih država i apelovali na njih da glasaju protiv te mjere.

"Njujork tajms" piše da su linije za razgovor sa kancelarijama predstavnika Kongresa "zasute telefonskim pozivima", a očekuje se da će glasanje o predlogu zabrane biti iduće nedelje.

Preliminarni predlog jednoglasno je usvojen od strane Komiteta za energiju i trgovinu, a morao bi da ga odobri Senat prije nego što postane zakonski obavezujući.

U predlogu piše da je "aplikacija koju kontroliše strani neprijatelj prijetnja po nacionalnu bezbjednost Sjedinjenih Američkih Država". Kineska kompanija ByteDance, koja je vlasnik TikToka, naredbom bi bila primorana da proda aplikaciju ili se suoči sa uklanjanjem iz prodavnica aplikacija u Americi. Amerikanci tvrde da ByteDance ima veze sa Komunističkom partijom, dok ta kompanija i TikTok poriču te tvrdnje.

"Najveći neprijatelj Amerike ne bi trebalo da kontroliše dominantnu medijsku platformu u SAD-u", rekao je predsjednik Komiteta Majk Galager, republikanac iz Viskonsina.

Na X profilu TikToka, ovaj potez nazvan je "direktnom zabranom".

"Ako postane zakonski važeća, zabrana će pogaziti slobodu govora i prava iz Prvog amandmana ustava 170 miliona Amerikanaca", navodi se u saopštenju.

Američko udruženje za građanske slobode se složilo, rekavši da je u pitanju "potez za jeftine političke poene u izbornoj godini".

Tokom svog mandata, prethodni američki predsjednik Donald Tramp pokušao je da zabrani TikTok i WeChat, ali usled pravnih prepreka ta zabrana nikada nije sprovedena.