Svijet

AMERIKA NE PAMTI OVAKAV POLITIČKI DEBAKL NA BLISKOM ISTOKU! Saveznici ih izigrali - "Mi nećemo da učestvujemo"

Autor Nevena Davidović

Bajdenova administracija vjeruje da eskalacija napada Huti zahtijeva međunarodni odgovor, odvojen od sukoba koji bijesni u Gazi.

Izvor: Profimedia

Američki predsjednik Džo Bajden nadao se da će stvoriti čvrst međunarodni odgovor na napade jemenskih Huta na brodove u Crvenom moru pokretanjem novih pomorskih snaga, ali nedelju dana nakon najave oformljavanja tih snaga mnogi saveznici ne žele da imaju veze sa tim. Dva evropska saveznika SAD-a, Italija i Španija, kako se čini, sve se više distanciraju od formiranja takvih novih pomorskih snaga.

"Evropske vlade su veoma zabrinute da će se dio njihovog potencijalnog biračkog tijela okrenuti protiv njih", rekao je Dejvid Ernandes, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Madridu, napominjući da je evropska javnost sve kritičnija prema Izraelu i oprezna da ne bude uvučena u sukoba.

Huti, jemenska šiitska pobunjenička grupa koju podržava Iran, napali su više brodova raketama i bespilotnim letjelicama od 19. novembra, zbog, kako kažu, napada izraleskih snaga na Gazu. Mornarice Sjedinjenih Država, Velike Britanije i Francuske oborile su dronove ili projektile koje su lansirali Huti.

Izvor upoznat sa razmišljanjima Bajdenove administracije kaže da SAD vjeruju da eskalacija napada Huti zahtijeva međunarodni odgovor, odvojen od sukoba koji besni u Gazi. I dok SAD tvrde da se 20 zemalja prijavilo za učešće u njihovoj pomorskoj operativnoj grupi, objavljena su imena samo 12 zemalja. Evropska unija je dala znak podrške pomorskoj operativnoj grupi zajedničkom izjavom u kojoj je osudila napade Huti.

Iako su Britanija, Grčka i još nekoliko zemalja javno prihvatile američku operaciju, nekoliko država ubrzo je jasno stavilo do znanja da nisu direktno uključene. Italijansko ministarstvo odbrane saopštilo je da će poslati brod u Crveno more na zahtjev italijanskih brodovlasnika, a ne zbog američke operacije. Francuska je saopštila da podržava napore da se obezbijedi sloboda plovidbe u Crvenom moru, ali da će njeni brodovi ostati pod francuskom komandom. Zvanični Madrid je saopštio da se neće pridružiti grupi pod nazivom "Čuvar prosperiteta", Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati ranije su rekli da nisu zainteresovani za taj poduhvat.

Ogorčenje javnosti zbog ofanzive Izraela u Gazi može delimično da objasni oklevanje političkih lidera. Takođe, postoji rizik da zemlje učesnice postanu predmet odmazde Huta. Čini se da je to slučaj sa Indijom, koja se gotovo sigurno neće pridružiti operaciji SAD, rekao je visoki indijski vojni zvaničnik. 

Napori SAD da prikupe međunarodnu podršku za svoje bezbjednosne akcije u Crvenom moru dolaze u trenutku kada se Sjedinjene Države suočavaju sa pritiskom na više frontova od strane iranskih militantnih grupa u regionu. Pored Huta u Jemenu, militanti koje podržava Iran napadaju američke snage u Siriji i Iraku. 

Majkl Malroj, bivši zamjenik pomoćnika sekretara za odbranu za Bliski istok u administraciji Donalda Trampa, rekao je da je cilj Pentagona sa novom pomorskom koalicijom da učini da svaki budući napad Huta postane međunarodno pitanje, da se odvoji od Izraela i Hamasa. "Kada vojni brodovi počnu da štite komercijalni brod i budu izloženi direktnom napadu, Huti će napasti koaliciju, a ne samo SAD", zaključio je Malroj.

Tagovi