Svijet

UKRAJINU ČEKA PAKLENA GODINA - RAT POSTAJE SPOREDNI PROBLEM? Opstanak države zavisi isključivo od DVA FAKTORA!

Autor Nevena Davidović

Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, Kijev je većinu svog novca usmjerio u odbranu i vojsku.

Izvor: Profimedia/AFP

Ukrajinska ekonomija može izdržati narednih nekoliko mjeseci dok ne stigne pomoć iz drugih država, ali će 2024. sigurno biti teža nego ova godine i Kijev će morati da se više oslanja na sopstvene resurse, piše Reuters. Ukrajina se nada da će sledeće godine pokriti budžetski deficit od 43 milijarde dolara, uglavnom uz pomoć strane finansijske pomoći, uključujući 18,5 milijardi eura iz Evropske unije i više od 8 milijardi dolara iz američkog paketa koji uključuje vojnu pomoć.

Te pakete trenutno blokiraju republikanci u Kongresu SAD i Mađarska u Evropskoj uniji, ali bi na kraju trebalo da prođu, iako ostaje znak pitanja oko finansijske pomoći SAD.

Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, Kijev je većinu svog novca usmjerio u odbranu i vojsku, dok je potrošnja na sve ostalo, od penzija do socijalnih transfera, pokrivena desetinama milijardi dolara inostrane pomoći. U 2024. Kijevu će možda nedostajati nekoliko milijardi dolara, ali bi deficit od 10 milijardi stvorio poteškoće za makroekonomsku stabilnost i sprovođenje programa Međunarodnog monetarnog fonda.

MMF, koji je ovog mjeseca odobrio Ukrajini nov kredit od 900 miliona dolara, zahtijeva čvrste finansijske garancije za narednih 12 mjeseci, pa bi značajan pad spoljnog finansiranja mogao da ugrozi njegov program. Popunjavanje budžetske rupe moglo bi da natjera Ukrajinu da podigne poreze, što bi bilo kontraproduktivno za privredu, ili čak da štampa novac za budžet, što takođe nosi ozbiljne rizike.

Guverner ukrajinske centralne banke Andrij Pišnji jasno je stavio do znanja da je štampanje novca krajnja mjera koju on ne planira ove godine. Ukrajina takođe treba da pronađe način za restrukturiranje oko 20 milijardi dolara međunarodnog duga u narednoj godini. Ministarstvo finansija se nada da će u potpunosti obezbijediti inostrano finansiranje, ali dodaje da će, ukoliko rat potraje duže, "scenario uključivati potrebu prilagođavanja novim uslovima".

Uprkos skromnim znacima oporavka ove godine, proizvodnja je i dalje niža nego što je bila prije rata, dok su rizici i druga ograničenja i dalje visoki. Milioni Ukrajinaca ostali su u inostranstvu nakon što su pobjegli od invazije, a mnogim kompanijama manjka radne snage, posebno na visokokvalifikovanim poslovima.

Ekonomiju ometaju i pokušaji Rusije da blokira Crno more, iako je ukrajinski brodski put uspostavljen ovog ljeta uprkos opstrukcijama Moskve podstakao izvoz robe i mogao bi da podstakne rast sledeće godine, kažu ekonomisti. Investiciona kuća ICU sa sedištem u Kijevu predviđa usporavanje privrednog rasta u 2024. na pet odsto, nakon povećanja od 5,8 odsto ove godine. U narednoj godini očekuje se i povećanje inflacije. Kijev će takođe sigurno ostati zavisan od inostranog finansiranja uprkos zabrinutosti da bi zapadna finansijska podrška mogla da jenjava, kažu ekonomisti.