Svijet

PRVI SNIMCI INDIJSKIH RADNIKA ZAROBLJENIH U TUNELU! Već 10 dana su pod zemljom, psihijatar uputio bitan SAVJET (VIDEO)

Autor Uroš Matejić

Ljekar, Prem Pokhrijal, je rekao radnicima da izbjegavaju energične vježbe kako bi spriječili izdisanje ugljen-dioksida u zatvorenom prostoru.

Izvor: Youtube/PrintScreen

Objavljene su prve fotografije zarobljenih radnika u tunelu koji se srušio tokom izgradnje autoputa u indijskom delu Himalaja i prikazuju muškarce kako stoje u skučenom prostoru i razgovaraju sa spasiocima. Radnici, njih 41, su zarobljeni u tunelu dugom 4,5 kilometara u državi Utarakand od 12. novembra, kada se tunel srušio. Oni su bezbjedni, kažu vlasti, i imaju pristup svjetlosti, kiseoniku, hrani, vodi i ljekovima.

Vlasti nisu otkrile uzrok urušavanja, ali se zna da je region sklon klizištima, zemljotresima i poplavama. Prepreke u bušenju urušenih stena otežavaju izvlačenje ljudi. Video snimak od trideset sekundi pokazuje desetak muškaraca kako stoje u polukrugu ispred kamere, sa šlemovima i radnim jaknama, ispred reflektora u tunelu.

Zarobljeni u tunelu
Izvor: Youtube/Business Today

Na snimku spasilac poručuje radnicima da se jedan po jedan na voki-tokiju predstave pred kamerom, kako bi potvrdili svoj identitet. Snimak je nastao kamerom za medicinsku endoskopiju, koja je uvedena radnicima koristeći druge, šire cijevi od 15 cm prečnika, koju su u ponedeljak provukli kroz ruševine, saopštile su vlasti.

Spasioci nastavljaju bušenje danas

Na snimku, zarobljeni radnici kažu da su dobro, rekao je zvaničnik iz spasilačke kontrolne ekipe, koji je razgovarao sa Rojtersom pod uslovom da ostane anoniman. Danas se očekuje da spasioci nastave horizontalno bušenje kroz 60 metara urušene stene, kroz cev dovoljno veliku da izvuče zarobljene muškarce.

Bušenje je u petak obustavljeno nakon zastoja rada na bušilici i straha od novog urušavanja. Vlasti istovremeno rade na pet drugih planova za izvlačenje radnika, uključujući onaj da se planina probuši odozgo. Abhišek Šarma, psihijatar koga je indijska vlada poslala na lokaciju, kaže da je rekao radnicima da šetaju unutar skučenog prostoru površine od dva kvadratna kilometra, rade jogu i redovno razgovaraju jedni s drugima kako bi bili zauzeti.

"San im je vrlo važan, a dosad su dobro spavali i nisu se požalili na poteškoće u vezi sna", rekao je Šarma za Rojters, dodajući da su radnici u dobrom raspoloženju i da se raduju skorom izlasku.

Drugi ljekar upućen na lice mjesta, Prem Pokhrijal, rekao je da su pozvali radnike da izbjegavaju energične vježbe kako bi spriječili izdisanje ugljen-dioksida u zatvorenom prostoru. Zarobljeni muškarci su slabo plaćeni radnici, a većina njih dolazi iz siromašnih država na sjeveru i istoku Indije.