VIDEO

ASTRONAUT "SVRATIO" U SVEMIR, OSTAO DUŽE OD GODINU DANA! Evo zašto nije mogao da se vrati i šta ga je IZLUĐIVALO

Autor Bojana Zimonjić Jelisavac

Astronaut koji je zbog problema sa letjelicom ostao u svemiru duže od godinu dana oborio je rekord!

Izvor: Youtube/Time

Američki astronaut Frenk Rubio konačno se vratio na Zemlju, osjetivši privlačenje gravitacije planete prvi put posle više od godinu dana. Rubio i dvojica ruskih kolega - kosmonauti Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin - spustili su se padobranom na sletanje u Kazahstan na ruskoj kapsuli Sojuz MS-23 u 17:17. po lokalnom vremenu (7:17 ET) u srijedu.

Dolazak posade označio je kraj dugog i neočekivanog putovanja za Rubija, koji je trebalo da provede samo šest mjeseci na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Umjesto toga, prijavio je ukupno 371 dan u svemiru nakon što je otkriveno curenje rashladne tečnosti  iz njegove prvobitne letjelice dok je bio "parkiran" u orbiti.

Rubiov boravak postavio je novi rekord za najduže što je američki astronaut ikada proveo u mikrogravitaciji. Takođe je postao prvi Amerikanac koji je zabilježio čitavu kalendarsku godinu u orbiti. Ovo je bilo njegovo prvo putovanje u svemir nakon što je izabran među astronaute NASA 2017. godine, a na početku misije postao je prvi astronaut porijeklom iz El Salvadora koji je otputovao u nisku orbitu Zemlje.

Izvor: Youtube/Time

U nedavnom intervjuu za Si-En-En, Rubio je rekao da da je znao da će njegov boravak na svemirskoj stanici biti dvostruko duži nego što je prvobitno planirano, "vjerovatno bi odbio" zadatak prije nego što je počeo da trenira.

"I to samo zbog porodičnih stvari koje su se dešavale prošle godine. I da sam znao da bih morao da propustim te veoma važne događaje, jednostavno bih morao da kažem 'hvala, ali ne hvala'", rekao je on.

Očekuje se da će Rubio, koji ima četvoro djece, započeti put kući sa mjesta slijetanja svemirske letjelice Sojuz u blizini grada Džezkazgan u Kazahstanu. On će prvo odletjeti u Karagandu, koja se nalazi oko 530 kilometara sjeveroistočno od Džezkazgana, prije nego što će se ukrcati na let za Hjuston.

Sve u svemu, Rubio i njegovi članovi posade prešli su 253,3 miliona kilometara i završili 5.963 orbite oko Zemlje, navodi NASA.

Rubio je nadmašio prethodni rekord za najduži boravak u svemiru američkog astronauta (355 dana) koji je postavio Mark Vand Hej prošle godine. Pokojni ruski kosmonaut Valeri Poljakov, koji je zabilježio 437 neprekidnih dana u orbiti na ruskoj svemirskoj stanici Mir između januara 1994. i marta 1995. godine, drži svjetski rekord za najduži boravak u svemiru.

Izvor: Youtube/Time

Rubio je do svemirske stanice otputovao ruskom svemirskom letjelicom u okviru sporazuma o dijeljenju "vožnji" koji su sklopili Roskosmos i NASA, koji je objavljen u ljeto 2022. usred ruske invazije na Ukrajinu. Bio je u pitanju napor da se nastavi dugogodišnja politika koja je nastojala da obezbijedi pristup svemirskoj stanici i za Sjedinjene Države i za Rusiju, ukoliko bilo koja od zemalja iskusi probleme sa letjelicama zbog kojih su njihovi astronauti prizemljeni.

Rubio, Prokopjev i Petelin lansirali su se Sojuzom MS-22 21. septembra 2022. i bezbjedno su stigli na ISS tri sata kasnije, ostavljajući kapsulu Sojuza usidranu na spoljašnjosti svemirske stanice dok su obavljali posao u orbitalnoj laboratoriji.

Pogledajte trenutak kada su stigli na Zemlju!

Frenk Rubio se vratio na Zemlju
Izvor: YouTube/TIME

U intervjuu novinarima prošle nedelje, Rubio se zahvalio svojoj porodici, ističući da su ga njihova otpornost i snaga proveli kroz cijelu ovu misiju.

Manje od tri mjeseca od misije svoje posade, Sojuz MS-22 je počeo da izbacuje rashladnu tečnost. Istrage Roskosmosa, koje je kasnije pregledala NASA, utvrdile su da je letjelicu vjerovatno udario mali objekat u orbiti. Utvrđeno je da je krivac mikrometeorit ili komad orbitalnog otpada, rastuća prijetnja u sve zagušenijem okruženju niske Zemljine orbite.

Svemirski brod Sojuz MS-22 smatran je nedovoljno bezbjednim da vrati astronaute, a Roskosmos je brzo radio na lansiranju zamjenskog vozila Sojuz MS-23 u februaru.

Ali Rubio i njegove kolege još nisu mogli da se vrate kući: zvaničnici su odlučili da će umjesto toga produžiti svoj boravak dok se Roskosmos pripremao za još jednu kapsulu Sojuza kako bi lansirala novu posadu koja će ih zamijeniti.

Vozilo Sojuz MS-24 konačno je bilo spremno ovog mjeseca i prevezlo je astronauta Lorala O'Hara i kosmonauta Roskosmosa Olega Kononenka i Nikolaja Čuba do svemirske stanice 15. septembra, otvarajući put za Rubiov povratak u srijedu.

Rubio, doktor medicine i pilot vojnog helikoptera sa više od 600 sati borbenog iskustva, priznao je da se vjerovatno neće odmah vratiti svom životu pre svemirskog ljeta po povratku zbog uticaja koji dugi boravak u mikrogravitaciji može imati na tijelo. Priznao je i da ga je brujanje mašina "izluđivalo".

"Ne hodamo, ne nosimo sopstvenu težinu (dok smo u svemiru), tako da će proći od dva do šest mjeseci prije nego što u suštini kažem da se osjećam normalno. Ovde gore na neki način imamo stalno brujanje mašina koje nas održavaju u životu, i tako se radujem što ću biti napolju, u miru i tišini", rekao je on.