Svijet

NOVI UBILAČKI BATALJON PRIJETI PUTINU, KRVOLOČNIJI OD VAGNEROVACA: Vodi ih "Srbin", hoće osvetu za smrt Prigožina

Autor Ivana Lazić

Diverzantsko-jurišna izviđačka grupa "Rusič", povezana sa Vagnerom, prijeti Putinu.

Izvor: east2west news / WillWest News / Profimedia

Diverzantsko-jurišna izviđačka grupa "Rusič”, jedinica boraca povezana sa Vagnerom koja je dobila dodatne sankcije za "posebnu okrutnost” u borbama u oblasti Harkov u Ukrajini, nedavno je na Telegram objavila jedno tako zloslutno upozorenje.

"Neka ovo bude lekcija svima. Uvijek idi do kraja", navodi se u saopštenju grupe nakon pada aviona. Postoji dobar razlog da Vladimir Putin prijetnje “Rusiča” i drugih Vagnerovih boraca, nakon Prigožinove smrti, shvati ozbiljno. Ovi vojnici se obraćaju bogovima kao što je Perun – drevni slovenski bog groma i munja – za zaštitu i inspiraciju.

Šta je Rusič

Bataljon "Rusič“ je skoro u potpunosti formiran od pristalica varijante slovenskog neopaganizma poznatog kao "rodnoverci“, prema intervjuima bivšeg komandanta jedinice Alekseja Milčakova, poznatog i pod ratnim imenom “Srbin”, lokalnim ruskim medijima.

Marat Gabidulin, koji je služio u grupi Vagner od 2015. do 2019. godine i dospio do čina komandanta u Siriji, takođe je potvrdio ove izvještaje za "Dejli bist".

Članovi grupe “Rusič”, koja je aktivna u ukrajinskom regionu Donbasa, Africi i Siriji od 2014. godine, često su ukrašavali svoje značke, tenkove i transparente slikama onoga što je poznato kao "kolovrat“. Paganski simboli kao što su "Valknut“ i "Crno sunce“ takođe su se često pojavljivali na uniformama i transparentima grupa, prenosi Blic.

Ovi paganski simboli izazvali su gađenje i konfuziju i u Ukrajini i u Africi, zbog simbola koji imaju izrazitu sličnost sa SS slikama nacističke Njemačke. Izvan jedinice Rusič, ova paganska verovanja su uobičajena među članovima Vagnerove grupe i šire ruske vojske, prema nekoliko izvora koji su razgovarali za "Dejli bist".

Ko su rodnoverci

"Rodnoverci“ praktikuju politeizam, vjeru u više bogova, otprilike sedam, za sve se kaže da su manifestacije jednog pravog boga Roda. Ove ideje su u Rusiji počele da puštaju korijenje 90-ih godina, kada su raspad Sovjetskog Saveza i državni ateizam doveli do oživljavanja religija svih vrsta, uključujući i hrišćanstvo.

Muškarci su u velikoj meri zastupljeni u rodnovjerju, posebno oni koji su uključeni u klubove borilačkih vještina i hevi metal zajednicu, gdje se njegove slike često pojavljuju.

Osnovni tekst rodnovjerja, "Knjiga o Velesu” postavlja Slovene kao tip izabranog naroda, sa jedinstvenom sudbinom. Iako se pokazalo da su tekstovi kao što je gore navedeno vjerovatno falsifikat iz 19. veka i da veliki dio vjere predstavlja nagađanje zasnovano na nepotpunim zapisima srednjovjekovnih naučnika, to nije spriječilo ova vjerovanja da polako rastu u popularnosti u Rusiji.

Procjenjuje se da u Rusiji postoji između nekoliko stotina hiljada do nekoliko miliona pagana, podeljenih između različitih sekti sa prilično različitim vjerovanjima. Božanstvo koje dobija najveći dio pažnje, barem među muškim poklonicima, jeste Perun, božanstvo koje se u Knjizi o Velesu upušta u stalni rat protiv sila zla, za razliku od popularnog nordijskog boga Tora. Vjerovanje u reinkarnaciju je takođe uobičajeno među vjernicima.

Samoveličanje i pravdanje nasilja

Gabidulin, bivši Vagnerov vojnik, rekao je za "Dejli bist" praksu rodovjerja u grupi kao vrstu "modnog hobija“ za marginalizovanu zajednicu vojnika.

Bivši plaćenik kaže da popularnost ovih vjerovanja potiče od "lenjosti da se proučava naučna škola istorije“ i želje da se pronađe opravdanje "za samoveličanje u prošlosti“. On naziva viziju istorije rodnoveraca u Vagneru kao: "izmišljenu verziju sa velikim precima i dostignućima“.

Ljuti zbog onoga što mnogi sumnjaju da je zavera za ubistvo koju je naručio lično ruski predsjednik Vladimir Putin, mnoge frakcije unutar zloglasne plaćeničke grupe sada se pojavljuju sa mračnim prijetnjama osvetom i nasiljem.