Svijet

NAPETOST OKO GRANICA RASTE! BJELORUSIJA SPREMNA DA UPOTRIJEBI NUKLEARNO ORUŽJE!

Autor Ivana Vlajković

Bjelorusija je spremna da upotrebi nuklearno naoružanje.

Izvor: printscreen/government.ru

Bjelorusija je spremna da upotrebi nuklearno naoružanje, koje joj je dala Rusija, u slučaju strane agresije, rekao je predsjednik Aleksandar Lukašenko. Ovu izjavu je dao dok raste napetost oko granica zemlje sa zemljama NATO-a.

Minsk je igrao ključnu ulogu u ruskom ratu u Ukrajini, pri čemu je Moskva koristila Bjelorusiju kao jednu od svojih lansirnih rampi za invaziju početkom 2022. godine, dok su zajedničke rusko-bjeloruske vojne vježbe tokom prošle godine podstakle zabrinutost da bi se bjeloruske trupe mogle pridružiti ruskim snagama u sukobu.

U junu su ruske nuklearne bojeve glave navodno isporučene Bjelorusiji radi "odvraćanja", prema riječima ruskog predsjednika Vladimira Putina. U intervjuu za državnu novinsku agenciju "Belta", Lukašenko je rekao da se Bjelorusija "nikada neće miješati u ovaj rat" ako Ukrajinci ne pređu njenu granicu. Ali je dodao: "Nastavićemo da pomažemo Rusiji, ona je naš saveznik", prenosi CNN.

On je takođe upozorio da će Bjelorusija „odmah odgovoriti svime što ima“, uključujući nuklearno oružje, ako je isprovocirana – posebno od strane susednih zemalja NATO-a poput Poljske, Litvanije i Letonije. Nije jasno koliko je ruskog nuklearnog arsenala nedavno prevezeno u Bjelorusiju, a američki i zapadni zvaničnici nisu javno potvrdili da je bilo kakvo oružje prebačeno – iako su visoki zvaničnici američke Odbrambene obavještajne agencije (DIA) rekli da „nemaju razloga da sumnjaju“ u Putinovu tvrdnju.

Tokom intervjua, Lukašenko je rekao da ako Bjelorusija bude napadnuta neće čekati i da će koristiti cio arsenal oružja za odvraćanje."Nismo ovde donijeli nuklearno oružje da bismo nekoga uplašili", dodao je on. "Da, nuklearno oružje predstavlja snažan faktor odvraćanja. Ali ovo je taktičko nuklearno oružje, a ne strateško. Zbog toga ćemo ih upotrijebiti odmah kada se izvrši agresija na nas", kazao je.

Visoki zvaničnici DIA rekli su u julu da ne vjeruju da bi Lukašenko imao bilo kakvu kontrolu nad arsenalom, koji bi najvjerovatnije u potpunosti kontrolisala Rusija. Poslednjih nedelja bilo je izvještaja da se Vagnerove trupe kreću ka tankom pojasu zemlje između Poljske i Litvanije, u očiglednom pokušaju da povećaju pritisak na članice NATO-a i Evropske unije.

Pozivajući se na zabrinutost zbog Vagnera, Poljska je nedavno objavila da će premjestiti oko 10.000 vojnika na svoju granicu sa Bjelorusijom i privela dvojicu Rusa optuženih za špijuniranje i širenje propagande za rusku plaćeničku grupu. 

Litvanija je u srijedu saopštila da će privremeno obustaviti operacije na dva od svojih šest graničnih prelaza sa Bjelorusijom zbog zabrinutosti za Vagnerove snage, pri čemu je ministar unutrašnjih poslova naveo „nastajuće pretnje nacionalnoj bezbjednosti i moguće provokacije na granici“.

BONUS VIDEO: