Ukrajinski vojnici su saopštili da su pomenute rakete zaplijenjene sa neidentifikovanog broda i potom isporučene Ukrajini.
Ukrajinske artiljerijske posade ispalile su rakete napravljene u Sjevernoj Koreji na ruske položaje i upotrijebile municiju Pjongjanga protiv invazijskih snaga njegovog saveznika predsjednika Vladimira Putina, objavio je Fajnenšel tajms (FT). Sjevernokorejske rakete Ukrajinci ispaljuju iz višecijevnih raketnih sistema Grad iz sovjetskog doba u blizini porušenog grada Bahmuta, a cijela priča pokazuje kako je najveći evropski kopneni sukob od Drugog svjetskog rata postao svojevrsni "bosanski lonac" u kome koristi se oružje iz cijelog svijeta, od zastarjele sovjetske opreme do najnovijih savremenih sistema ubistava.
U razgovoru za FT, ukrajinski artiljerijski komandant koji se predstavio kao Ruslan rekao je da sjevernokorejska municija nije bila popularna među njegovim trupama zbog relativno visoke stope nepreciznosti, sa mnogim projektilima koji su ispaljeni pogrešno ili uopšte nisu eksplodirali. Većina ih je proizvedena 1980-ih i 1990-ih, pa su stari i nepouzdani. Jedan pripadnik Ruslanove jedinice upozorio je novinare FT da se ne približavaju previše lanseru raketa kada je posada ispalila sjevernokorejsku municiju jer su "veoma nepouzdane i ponekad rade lude stvari". Riječ je o artiljerijskim jedinicama koje podržavaju ukrajinski napad na ruske snage na severnom i južnom krilu Bahmuta, gde Ukrajinci pokušavaju da opkole Ruse.
Ukrajinski vojnici rekli su da su pomenute rakete 'zaplijenjene' sa neidentifikovanog broda i potom isporučene Ukrajini, ali su odbili da daju više detalja. Ukrajinsko ministarstvo odbrane sugerisalo je da su rakete preuzete od ruskih snaga. "Mi hvatamo njihove tenkove, hvatamo njihovu opremu, a vrlo je moguće da je to i rezultat uspješnog izvođenja vojne operacije naše vojske", rekao je Jurij Sak, savjetnik ministra odbrane Ukrajine. "Rusija kupuje razne vrste municije u svim državama kojima upravljaju tirani, uključujući Sjevernu Koreju i Iran", dodao je Suk.
Malo je vjerovatno da bi Sjeverna Koreja direktno snabdijevala Ukrajinu municijom, pošto je režim Kim Džong Una podržao rusku invaziju. Pored toga, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu doletio je u Pjongjang prošle nedelje da proslavi 70. godišnjicu primirja u Korejskom ratu i "ojača saradnju" sa tom vojskom.
Ali Bijela kuća je još u martu tvrdila da ima dokaze da Moskva pregovara sa Pjongjangom o razmjeni "oružja za hranu". Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi takođe je naveo da je Pjongjang prodao rakete i projektile Vagner grupi Jevgenija Prigožina na vrhuncu bitke kod Bahmuta, najduže i najkrvavije ruske invazije. Prigožin je te optužbe odbacio kao "ogovaranje i spekulacije".
Sjevernokorejska municija je zaista korišćena u napadima u blizini Bahmuta u istočnoj Ukrajini. Sovjetski 'Grad' je samohodni artiljerijski sistem kalibra 122 mm projektovan u SSSR-u, a jedan takav sistem može da ispali do 40 raketa za manje od 20 sekundi iz cevi postavljenih na šasiju kamiona Ural. Obe strane koriste raketne bacače Grad otkako je Moskva prvi put izvršila invaziju na istočnu Ukrajinu 2014. godine.
Ogranizacija "Human Rights Watch" je opisala rakete Grad kao "notorno neselektivne". Majkl Kofman, viši saradnik programa za Rusiju i Evroaziju u Karnegi zadužbini za međunarodni mir, upoređuje Grad sa 'AK-47 MLRS-a', jer ih koriste desetine vojnih snaga širom svijeta. Njihova sveprisutnost podstakla je mnoge zemlje da proizvode municiju za sistem, uključujući Severnu Koreju. Uprkos problemima sa pouzdanošću, Ukrajinci ih rado koriste. "Potrebne su nam sve rakete koje možemo da nabavimo", objašnjava Ruslan.