Svijet

ŠTA VAGNEROVA POBUNA ZNAČI ZA UKRAJINU?! Fokus se pomjera sa linije fronta, generale premještaju, a jedni imaju PREDNOST

Autor Sara Gajić

Bilo da Prigožin pobijedi ili ne uspije u osvajanju Moskve, stručnjaka misli da ova situacija pogoduje trećoj strani.

Izvor: Youtube/CBS News/Screenshot

Šef Vagnerove plaćeničke grupe Jevgenij Prigožin tvrdi da je preuzeo kontrolu nad gradom Rostovom na Donu i zahtjevao da mu rusko vojno rukovodstvo dođe nakon što ih je optužilo da su ubili njegove snage. Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je Prigožina za izdaju i obećao da će „neutralisati” ustanak.

Ko je Jevgenij Prigožin?

Čovjek koji sada diže snage protiv Moskve je bivši osuđenik i prodavac hotdogova, ozloglašen po svojoj nemilosrdnosti, nasilju i okrutnosti. Rođen je u Sankt Peterburgu 1961. godine, išao je sportsku akademiju, ali je upao u loše društvo i počeo sa lakšim krađama. Osuđen za nekoliko nasilnih pljački 1980. godine, proveo je većinu svojih 20-ih godina u zatvoru. Pušten je 1990. godine dok je Sovjetski Savez bio u lošoj situaciji,a prvo skromno bogatstvo stekao je na štandu brze hrane, ali je ubrzo ušao u biznis sa lancom supermarketa,imao je jedan od najboljih restorana u njegovom rodnom gradu, bio je čovjek od povjerenja Vladamira Putina.

Prigožin je proveo više od decenije baveći se keteringom za zvanične događaje visokog profila – fotografije pokazuju kako je između ostalih služio princu Čarlsu i Džordžu Bušu – i povećavao bogatstvo do nivoa oligarha putem državnih ugovora o ugostiteljstvu i drugih poslova. Začetak sadašnje pobune se desio prije skoro deceniju kada je Rusija nelegalno anektirala poluostrvo Krim i poslala svoje snage u istočnu Ukrajinu. Prigožin je tada osnovao Vagnerovu plaćeničku grupu, koja je Putinu dala oruđe za aktivniju vojnu intervenciju i određeni stepen uvjerljivog poricanja.

Prigožin je takođe osnovao vojsku botova koji su radili za kompjuterima, a u SAD je optužen za miješanje – preko svojih digitalnih ratnika – u izbore 2016. koji su Trampa doveli na vlast. Prigožin je do prošle godine tužio novinare koji su ga povezivali sa ovim aktivnostima i insistirao da se bavi samo ugostiteljstvom i ugostiteljstvom.

Kako je stvorio privatnu vojsku?

Prigožin je napravio od Vagner grupe moćnu silu tokom godina intervencija širom Afrike, Bliskog istoka i nedavno Ukrajine. Sirija je bila prvo mjesto gdje su se Prigožinovi ljudi etablirali kao ogromna borbena sila, igrajući istaknutu, iako često nepriznatu, ulogu u podršci Moskve Bašaru al Asadu. Oni su postavili obrazac koji će se ponovo odigrati u Ukrajini, delujući nekažnjeno, optuženi za brojne ratne zločine i snose velike gubitke, pod komandantima koji se ne plaše da žrtvuju svoje ljude.

Vagnerove trupe su se kasnije borile širom Afrike, u misijama koje su favorizovali ruske interese, uključujući Mali, Centralnoafričku Republiku i Sudan. Prošle godine mu je bilo dozvoljeno da regrutuje u zatvorima, što je povećalo redove njegovih vojnika na oko 50.000 ljudi, prema zapadnim obavještajnim analitičarima.

Koje resurse i podršku sada ima?

Prigožinov karakter i način delovanja godinama su podsticali tenzije sa ruskom konvencionalnom vojskom, ali se sukob produbio poslednjih mjeseci. Pokrenuo je javne objave optužujući vrhunske generale da izgladnjuju njegove trupe municijom i drugim zalihama i ostavljaju ih da umru. Jedan snimak je snimljen na jezivoj pozadini desetina leševa Vagnerovih boraca.

Ključna borbena uloga njegovih boraca u Ukrajini, posebno u teškoj bici za Bahmut, znači da imaju zalihe oružja i oklopnih vozila. Neki se kreću ka Moskvi u koloni koja bi mogla da bude podložna vazdušnim napadima, iako se na snimku sa zemlje očigledno vidi kako razmještaju protivvazdušnu odbranu.

Malo je vjerovatno da bi Vagnerovi borci, uprkos svom iskustvu i disciplini, mogli da izdrže beskonačno protiv pune moći ruske vojske. Prigožin, koji ima bolje veze sa nekim generalima, vjerovatno se nada prebjegu, ili možda da će oni koji su iscrpljeni korupcijom i drugim propustima ostati po strani dok se bori sa svojim neprijateljima.

Šta ovo znači za Ukrajinu?

Nemoguće je znati kako će se ovaj obračun odigrati. Ali bez obzira da li Prigožin pobijedi ili ne uspije – većina stručnjaka misli da je neuspjeh vjerovatniji – borba će vjerovatno doneti korist Ukrajini. Fokus, oružje i trupe se pomjeraju sa linija fronta, dok Kijev intenzivira svoju kontraofanzivu. Prigožin je rekao da ne želi da ratni napori trpe, ali će ruski generali biti primorani – barem za sada – da se koncentrišu na događaje kod kuće, čak i ako su borbe ograničene.

A pošto su čečenske trupe navodno već na putu prema Rostovu, gdje su Vagnerovci zauzeli vojni štab, sve bitke u toj oblasti će oduzeti živote, oružje i vrijeme. Slika koju je podijelio Vagner, na kojoj se vidi vojni konvoj koji je navodno pogođen vazdušnim napadom. Vagnerove trupe bi mogle da stignu do Moskve do večeri jer Kremlj žuri da ih presretne. Ko god završi kontrolu u Moskvi, moraće da ojača moć i autoritet kod kuće, dok pokušava da se bori u Ukrajini.