Svijet

ORBAN PONOVO GURA PRST U OKO AMERICI! Vašington: "Nema šanse da to dobijete!" - Viktor: "Onda ćemo uraditi ovo..."

Autor Mirela Ljumić Izvor mondo.rs

Mađarska do neće dobiti napredne američke raketne sisteme HIMARS, zato što pokazuje podršku Rusiji i ne dozvoljava Švedskoj da uđe u NATO.

Izvor: Profimedia

Mađarska do daljnjeg neće dobiti napredne američke raketne sisteme HIMARS, koji su se pokazali izuzetno uspješnim u ratu u Ukrajini. Američki senator Džim Riš, republikanac iz savezne države Ajdaho, rekao je za Vašington post da ne dolazi u obzir da Budimpešta dobije ovo oružje sve dok budu sprečavali Švedsku da uđe u NATO. Riječ je o paketu naoružanja vrednom 735 miliona dolara, koje će do daljeg ostati u Americi. Nije isključeno da paket ode u Ukrajinu, ako Mađarska nastavi da bude neprijateljski raspoložena prema strateškim interesima Alijanse.

Vlada mađarskog premijera Viktora Orbana je u sukobu sa svim saveznicima u EU, jer pokazuje pretjeranu sklonost zaštiti interesa Rusije. Mađarska će prihvatiti sve pakete sankcija, ali će naknadno pokušati da ih ublaži. Primjer je bio naknadni zahtev da se ruski patrijarh Kiril skine sa sankcionisane liste. Orban i njegovi sljedbenici su bijesni jer im je blokiran pristup sredstvima EU fonda za oporavak, zato što su u otvorenom sukobu sa evropskim vrijednostima, pa su potkopavanje zajedničkih odluka prenijeli i u NATO, gdje su takođe bili protiv članstva Finske. Helsinkiju nisu zamjerili ništa posebno, tvrdili su da je reč o proceduralnim pitanjima. Kada je Turska po ubrzanoj proceduri ratifikovala članstvo Finske, mađarski parlament je odjednom riješio sve proceduralne prepreke. Ostala je Švedska, a ovdje je neupitni lider Mađarske zaključio da je Stokholm pretjerano kritičan prema mađarskoj demokratiji.

"Mi stojimo uz Trampa"

SAD su to dugo mirno posmatrale, a onda je počeo udar, prvo su pod sankcije pali Mađari iz uprave ruske međunarodne investicione banke koja se povukla iz Budimpešte. Sada su ostali bez modernog naoružanja. "Već neko vrijeme izražavam zabrinutost mađarskoj vladi u vezi sa odbijanjem da glasa za ulazak Švedske u NATO. Sada je jun i još uvek nije završen, pa sam odlučio da će prodaja nove američke vojne opreme Mađarskoj biti biti obustavljena", rekao je senator koji je glasao protiv opoziva bivšem američkom predsjedniku Donalda Trampa, ali je prihvatio izbornu pobjedu Džoa Bajdena.

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je pre nekoliko dana, u intervjuu u emisiji "National Report" na kanalu Njuzmaks, rekao da rata u Ukrajini ne bi bilo da je Donald Tramp ostao predsjednik SAD, a da Mađarska stoji uz njega kao "pravi prijatelj" koji je na udaru "liberalnog mejnstrima".

Ponašanje Mađarske i Turske izaziva sve veći gnjev ostalih članica jer ostavljaju utisak nejedinstvene Alijanse, a sve su više sumnje da se posebno Budimpešta trudi da što više zaštiti ruske interese. Pomaka u Orbanovom stavu biti neće jer je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan u srijedu potvrdio da Švedska neće pristupiti članstvu u NATO pre julskog samita NATO-a u Viljnusu. Erdogan tvrdi da Švedska, pružajući utočište kurdskoj i turskoj zajednici koja bježe od progona zvanične Ankare, štiti teroriste.

Vašington post prenosi riječi američkog ambasadora u Budimpešti: "SAD će nastaviti da neumorno rade na bližoj saradnji sa našim saveznikom. Međutim, postoji stvarna zabrinutost u vezi sa strateškim odlukama koje Mađarska donosi - i ta zabrinutost se široko dijeli", rekao je ambasador Dejvid Presman.