Svijet

ZABRANJENO KUPANJE U HURGADI NAKON SMRTI RUSA KOG JE NAPALA AJKULA! Evo na koje dijelove se to odnosi i do kad

Autor Ivana Vlajković

U saopštenju se dodaje da je ajkula uhvaćena.

Izvor: Twitter/@OSINTNic/jackryan212

Tigar ajkula odgovorna je za smrt ruskog državljanina (23) u Hurgadi, saopštilo je Ministarstvo za zaštitu životne sredine u Egiptu.

U saopštenju se dodaje da je ajkula uhvaćena i navodi se da su lokalne vlasti zabranile plivanje, ronjenje i druge sportske aktivnosti od sjevernog odmarališta El-Guna do južne granice zaliva Abu Soma. Prevencija aktivnosti je uvedena u skladu sa međunarodnim protokolima koji se primjenjuju u ovakvim slučajevima.

Kako navode mediji u Egiptu, zabrana kupanja u Hurgadi i okolini trajaće do nedelje. Većina hotela je istakla crvene zastavice, međutim postoje i oni koji su postavili žute, što znači da je dozvoljeno kupanje u plićaku. Takođe se apeluje da se poštuju uputstva i propisi radi bezbjednosti kupača što podrazumjeva isključivo samo plivanje do bova i izlazak iz vode od 18 časova. Inače, po zakonu je posle tog vremena zabranjeno kupanje u moru.

Podsjetimo, ronilac koji je stigao na lice mjesta neposredno nakon napada rekao je da su ljudi požurili da pomognu žrtvi nakon što je spasilac iz obližnjeg hotela podigao uzbunu. Nažalost, nisu stigli na vrijeme, prenosi Rojters. Ruska novinska agencija TASS izvijestila je da je ubijeni Rus rođen 1999. godine i da je živio u Egiptu, odnosno da nije bio turista.

U Crvenom moru živi preko 40 različitih vrsta ajkula među kojima su najčešće grebenske, ali i crna i ajkula Longmanus. Crveno more je dom i velikih bijelih ajkula, bik i tigar ajkule. Međutim, napadi ajkula se rijetko dešavaju, a obično su posledica ljudske greške, rekla je u ranijem razgovoru za Euronews Srbija ihtiolog Prirodnjačkog muzeja, Dubravka Vučić.

"Toliko je retko da ajkule danima plivaju u zalivu tako blizu plaži i da se kreću među kupačima", kazala je. Ove životinje prilaze obalama za vrijeme mjesta tokom zime, ali nikako ne tokom najveće turističke sezone, budući da im buka koju kupači proizvode izuzetno smeta.

"Moguće je da ih privuku neki otpaci mesa koji su bačeni iz hotela, ili iz brodova. U ovom periodu, tokom velikih vrućina i one su glasnije i teže nalaze plijen, tako da ih krv privlači", objasnila je ranije. Do napada obično dolazi kada ajkula pomješa plivače sa nekim drugim morskim sisarima, koji su na vrhu "njenog jelovnika", istakla je ihtiolog. Napadi ajkula na ljude su izuzetno rijetki zato što ove životinje ne mogu da svare ljudsko meso, odnosno uopšte nemaju enzime za tako nešto.

"To potvrđuje i priča s početka prošlog vijeka. Jedan ribar ulovio je tigar ajkulu i uspio je živu da je odvede u uzgajalište u Australiji. Tu je ona provela par dana u zatočeništvu. Iako se dobro prilagodila naglo je prestala da jede. Posle pet dana izbacila je istetoviranu ljudsku ruku. Na osnovu nje, zaključeno je da se radi o osobi koja je bila žrtva nekog kriminalnog napada i bačena u more i koja je nestala osam dana ranije. Tako je zaključeno da ajkula nema enzim kojim može da vari ljudsko meso, te u njenom genetskom kodu čovjek uopšte ne postoji kao plijen", ispričala je sagovornica.

Ona naglašava da ajkula kao jedan od najopasnijih predatora može da osjeti ubrzan otkucaj srca. "Dio smo ove prirode i kada uđemo u more, mi smo samo gosti u njenoj kući", dodala je.