Svijet

AMERIKA ODUSTAJE OD EMBARGA KOJI ĆE SRUŠITI PUTINA!? Hitan sastanak sa Bajdenom, "to se više ne pominje"

Autor Sara Gajić

Amerika će nastaviti da trguje sa ruskom naftom uprkos embargu.

Izvor: Profimedia

Fajnenšl Tajms objavio je informaciju prema kojoj su se predstavnici Bajdenove administracije sastali sa najvećim igračima u globalnoj trgovini robom kako bi se dogovorili da trgovina ruskom naftom ostane na odgovarajućem nivou.

Ovo je veliko odstupanje od ranijih proklamacija SAD, EU, ili članica G7, prema kojima je potrebno minimizirati ili potpuno ukinuti uvoz ruske nafte kako bi se Kremlj umanjio devizni prihod koliko je god moguće i tako destabilizovati rusku ekonomiju i možda čak i srušiti režim Vladimira Putina. Međutim, sada se u razgovorima o ruskoj nafti više ne pominju termini poput 'embarga', koji asocira na potpuni prekid trgovine. Upravo suprotno.

Predstavnici američkog ministarstva finansija, piše FT, sastali su se, između ostalih, sa menadžerima Trafigure i Gunvora, najvećih kompanija u svetskoj trgovini robom, uključujući naftu. Poruka američkog Trezora menadžerima je da slobodno proširuju svoju ulogu u ruskoj trgovini naftom. Jedino važno ograničenje koje bi američka administracija zadržala je dogovoreno ograničenje cene ruske nafte. "Amerikanci su nas aktivno podsticali da ponovo učestvujemo u transportu nafte“, rekao je za FT jedan od učesnika sastanka sa američkim trezorom.

"Na pojedinačnim kompanijama je da donose sopstvene odluke. Naš cilj je da saopštimo dozvoljenu arhitekturu limita cena“, rekao je jedan od predstavnika Trezora (slično evropskim ministarstvima finansija) i objasnio da je sastanak sa menadžerima kompanija bio fokusiran na strukturu tržišta. Neki od svetskih trgovaca naftom, kao što su Trafigura, Vitol i Gunvor, dobrovoljno su drastično smanjili poslovanje sa ruskom naftom jer su se plašili reakcija javnosti ako nastave da isporučuju milione barela dnevno. Sada ih Amerika uverava da nemaju čega da se plaše.

Bez obzira što su se veliki igrači uzdržali od trgovine ruskom naftom, ona je put do kupaca našla preko manjih trgovaca, koji su je uglavnom isporučivali na azijska tržišta. Ovo je izazvalo zabrinutost za životnu sredinu jer su stari tankeri korišćeni bez zapadnog osiguranja i drugih pratećih usluga transporta. Po svemu sudeći, ključni razlog za reakciju američkih vlasti je strah od ozbiljnijeg poremećaja u snabdevanju. Ranija upozorenja onih koji su tvrdili da puni embargo na naftu, uključujući i gornju granicu cena, mogu ozbiljno da naškode zapadnom savezu liberalnih demokratija, a posebno Evropskoj uniji, ukoliko dođe do prekida snabdevanja, dobijaju na težini.

Takođe treba uzeti u obzir da održavanje stabilnih isporuka omogućava održavanje relativno stabilnih, prihvatljivih cena. Obnovljenu veru u legalnost tržišta u vezi sa zabranama potvrđuju i zvaničnici Trezora: "Jedan od naših ciljeva je da nafta ostane na tržištu... Ohrabreni smo jer je tržište nafte ostalo stabilno poslednjih nekoliko meseci, iako je ruski prihod opao za 60 odsto od početka invazije“, rekao je drugi zvaničnik Ministarstva finansija za FT. Razgovori između američke administracije i trgovaca naftom vođeni su u Hjustonu tokom konferencije CERAVik.