Svijet

ON JE VLADAR IZ SIJENKE U NJEMAČKOJ 2O GODINA - A ŠOLC? ZABORAVITE! Stoji iza epohalne promjene u politici Berlina!

Autor Mirela Ljumić Izvor mondo.rs

Uprkos tome što je uglavnom nepoznat široj javnosti, Šmit je najuticajniji zvaničnik u Berlinu.

Izvor: Profimedia

Za Olafa Šolca nije bitno ko je na čelu ministarstva spoljnih poslova. Kada nemački kancelar želi da oblikuje spoljnu politiku, seli se u kancelariju preko puta njegove. Tamo, na sedmom spratu sjedišta njemačke vlade, sedi Volfgang Šmit, šef kabineta kancelara, savezni ministar za specijalne poslove i Šolcov najbliži saradnik već 20 godina, piše Politiko. 

Uprkos tome što je uglavnom nepoznat široj javnosti, Šmit je najuticajniji zvaničnik u Berlinu. On je čovjek kome se obraćaju njemački i međunarodni političari ako zaista žele da oblikuju kancelarkinu politiku. On je takođe taj koji vuče konce za sve važne vladine odluke, uključujući i za takozvanu Zeitenvende – epohalnu, vrtoglavu promjenu politike u njemačkoj spoljnoj i bezbjednosnoj politici koju je donio rat Rusije protiv Ukrajine.

"Šmit je najvažnija ličnost posle Šolca jer mu kancelar toliko vjeruje, sluša njegovo mišljenje i povjerava mu tolike zadatke", rekao je Markus Tons, poslanik kancelarkine Socijaldemokratske partije (SPD). Kada je američki ministar odbrane Lojd Ostin posjetio Berlin prošlog mjeseca da razgovara o nevoljnosti Njemačke da snabdijeva Ukrajinu tenkovima, otišao je pravo kod Šmita. Glavni pomoćnik Šolca takođe upravlja francusko-njemačkim odnosima tako što razgovara direktno sa glavnim savjetnikom francuskog predsjednika Emanuela Makrona, Aleksisom Kolerom. A ponekad Šmit, ako Šolc nije dostupan, čak prima lidere ili potpredsjednike iz manjih zemalja poput Moldavije ili Kolumbije.

Glavni arhitekta 'Zeitenwende-a'

Ali ono gdje je Šmit zaista ostavio trag je kao glavni arhitekta Zeitenvende, čiju će prvu godišnjicu Šolc obilježiti tokom svog uvodnog govora na bezbjednosnoj konferenciji u Minhenu u petak. Šmitova posvećenost politici – koja je Njemačku, doduše nevoljno, pretvorila u jednog od najvažnijih vojnih podržavalaca Ukrajine – izložena je u tekstu u kojem on Njemačku opisuje kao 'pouzdanog partnera' koji 'preuzima odgovornost'.

Šef kancelarije se obično ne uključuje u spoljnu politiku, ograničavajući svoj rad na unutrašnju politiku i administrativne poslove. Činjenica da Šmit igra tako važnu ulogu u spoljnoj politici je izvor kontroverzi usred ogorčenog spora između Šolca i njegovog aktuelnog ministra spoljnih poslova - Analen Berbok iz Zelenih. 

"Šmit želi da koncentriše važne spoljnopolitičke dosijee u svojoj kancelariji", rekao je Anton Hofrajter, poslanik Zelenih, koji vladaju u koaliciji sa Šolcovim SPD-om i Slobodnim demokratama (FDP). Jirgen Tritin, portparol Zelenih za spoljnu politiku, nedavno je optužio šefa kancelarije da pokušava da uspostavi "ministarstvo spoljnih poslova u sijenci". Šmit odbacuje kritike kao "potpunu besmislicu".

Kafa i dijetalna kola

Govoreći za Politico uz kafu i dijetnu koka kolu u svojoj kancelariji, Šmit je branio svoj uticaj na spoljnopolitičke odluke, rekavši da je njegova dužnost kao glavnog kancelara da okupi prioritete različitih ministarstava i koalicionih partnera bez miješanja. "Na kraju krajeva, moj posao je da pomognem da vlada kao cjelina funkcioniše nesmetano i da je u dobroj poziciji. To podrazumijeva veoma blisku saradnju sa kancelarijom iu duhu povjerenja sa svim odeljenjima", rekao je Šmit .

On je istakao da želi blisku saradnju sa Ministarstvom spoljnih poslova jer je "naš zajednički interes da njemačka vlada govori jednim glasom na međunarodnom planu. To je posebno važno u ovim vremenima".

Šmit, koji nadgleda osoblje od 870 ljudi u sedam odeljenja, takođe je rekao da nije mikro-menadžer, zbog čega većinu formalnih spoljnopolitičkih kontakata vodi Jens Plotner, kancelarkin savjetnik za spoljnu politiku, koga je Šmit lično angažovao za taj posao. "Plotner je nevjerovatno iskusan diplomata koga dugo poznajem i veoma poštujem", rekao je Šmit.