Ovako izgledaju slike prije i posle razornog zemljotresa u Turskoj, a vide se i razmjere katastrofe.
Kombinacija satelitskih snimaka koju je objavila američka kompanija za svemirsku tehnologiju Maxar Technologies prikazuje iste lokacije prije i posle zemljotresa u Turskoj. Fotografije prikazuju Islahije, grad na jugoistoku Turske koji je teško pogođen razornim zemljotresima. Prve fotografije snimljene su iz svemira 4. oktobra 2022. godine, a druge 7. februara 2023. godine, nakon snažnog zemljotresa jačine 7,8 stepeni po Rihterovoj skali, nakon čega je uslijedio još jedan zemljotres jačine 7,5 stepeni.
Pogledajte fotografije prije i posle.
Ukupan broj poginulih premašio je 7.300
Spasilački timovi u Turskoj i Siriji bore se sa velikom hladnoćom u trci sa vremenom dok traže preživjele ispod zgrada srušenih u zemljotresu u kojem je poginulo više od 7.300 ljudi. Prema novim informacijama, broj poginulih u zemljotresima u Turskoj i Siriji porastao je na 7.366. U Siriji je 1.932 mrtvih (1.120 na pobunjeničkim teritorijama i 812 na teritoriji pod kontrolom vlade), dok je u Turskoj potvrđena smrt 5.434 osoba.
Očekuje se da će ovi brojevi rasti jer spasilački napori multinacionalnih spasilačkih timova ubrzavaju potragu usred ledenih i olujnih vremenskih uslova. U Turskoj je ministar zdravlja rekao u utorak uveče da su do sada pronađene 5.434 mrtve osobe, dok je više od 31.000 povrijeđeno.
Pošto su timovi za potragu i spasavanje iz cijelog svijeta stigli u region, turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan proglasio je tromjesečno vanredno stanje u 10 najteže pogođenih provincija. "Ovo je jedna od najvećih katastrofa našeg regiona i svijeta, ne samo u istoriji naše republike", rekao je Erdogan. Erdogan planira da posjeti tu oblast u srijedu, navodi turska novinska agencija Demiroren.
Dramatična borba za preživjele
Turska je procijenila da je broj spasilačkog osoblja koje radi na pronalaženju preživjelih u ruševinama srušenih kuća i zgrada na više od 60.000, dok je vojska rasporedila 100 aviona i 10 brodova. Ministar odbrane Hulusi Akar kaže da se dodatne trupe šalju iz zapadne Turske i Kipra u zonu pogođenu zemljotresom na jugu zemlje, javila je agencija Anadolu.
Konačan obim katastrofe je još uvijek nejasan, a veliki broj ljudi je nestao ispod ruševina. U nekim gradovima od zemljotresa su se srušili čitavi stambeni blokovi. U Turskoj se navodno srušilo više od 5.700 zgrada. Orhan Tatar, šef turskog odjeljenja za zemljotrese i smanjenje rizika, govorio je o obilnim sniježnim padavinama, pljuskovima i jakim vjetrovima u pogođenim regionima, kao i o niskim temperaturama. Spasioci u Siriji su takođe prijavili da se bore sa teškim uslovima i nedostatkom mašina.
Brojni problemi
"Ovaj zemljotres je direktno pogodio 13,5 miliona naših građana“, rekao je turski ministar urbanizacije Murat Kurum. Neki putevi i staze nisu pristupačni i popravljaju se. U nekim regionima nema vode, rekao je on. Turska je zatražila pomoć od stranih vlada da se izbori sa posljedicama zemljotresa, najjačeg zabilježenog od 7,7 stepeni Rihterove skale, koji je pogodio u ponedjeljak u 01:17 GMT. Drugi jak zemljotres, tek nešto slabiji od 7,5, pogodio je područje istog dana oko podneva.
435 naknadnih potresa
Turska agencija za katastrofe AFAD saopštila je da je registrovano oko 435 naknadnih potresa. Evropska unija poslala je 27 timova za potragu i spasavanje iz 19 zemalja da pomognu u potrazi za preživjelima u Turskoj, izjavio je u utorak evropski komesar za krizu Janez Lenarčič, od kojih je 11 stiglo u Tursku.
Ekipe čine preko 1.200 spasilaca, uključujući dva ljekarska tima, i preko 70 pasa. Sirijska vlada, koja je pod nizom međunarodnih sankcija vezanih za rat, apelovala je na Ujedinjene nacije, Međunarodni komitet Crvenog krsta i međunarodne organizacije da pruže pomoć.