Svijet

NISMO ŠPIJUNIRALI, PRETJERALI STE, SADA SLIJEDI NAŠA REAKCIJA! Peking podivljao nakon rušenja balona

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

Kina će odlučno štititi legitimna prava i interese relevantnih kompanija, istakao je potparol Pekinga.

Izvor: Twitter/screenshot/RobSchneider/bennyjohnson

Kina je kritikovala SAD zbog obaranja njene letjelice, za koju američki zvaničnici sumnjaju da je bio špijunski balon, iznad američkih teritorijalnih voda, nazvavši taj potez "očiglednom pretjeranom reakcijom" koju bi mogao da isprati "neophodan odgovor" Kine.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin potvrdio je u subotu da je američka vojska oborila "špijunski balon na velikoj visini koji je lansirala Narodna Republika Kina u vazdušni prostor iznad voda kod obala Južne Karoline". Potparol kineskog ministarstva spoljnih poslova u nedelju je izrazio “snažno nezadovoljstvo” zbog upotrebe sile u obaranju letjelice.

Kina odbacuje optužbe za špijunažu

Ranije u subotu, Kina je odbacila optužbe za špijunažu, rekavši da se radi o istraživačkom balonu koji je iskočio iz koloseka "višom silom" i optužila američke političare i medije da koriste situaciju kako bi ocrnili Kinu, prenio je Rojters. "Čak je i portparol američkog ministarstva odbrane takođe izjavio da balon ne predstavlja vojnu ili ličnu prijetnju", rekao je portparol Kine.

"Pod takvim okolnostima, SAD insistiraju na upotrijebi sile, očigledno pretjerano reagujući i ozbiljno kršeći međunarodnu praksu. Kina će odlučno štititi legitimna prava i interese relevantnih kompanija, zadržavajući pravo da preduzme dalje neophodne reakcije", rekao je portparol.

Preletio bazu sa nuklearnim arsenalom

Zvaničnik američke odbrane objasnio je da je kineski balon dio nadzorne flote balona koji vrše špijunažu na pet kontinenata, prenosi Rojters. Kineski balon nije bio meteorološki balon, već špijunski balon sa zadatkom da dobije informacije o osetljivim vojnim lokacijama, rekao je zvaničnik američke odbrane.

Pentagon je najavio prisustvo balona u četvrtak dok je lebdio iznad Montane, gdje je u vojnoj bazi na sjeveru uskladišteno 150 interkontinentalnih balističkih projektila naoružanih nuklearnim bojevim glavama, navodi se u izviještaju. Pentagon je saopštio da je predsjednik odobrio rušenje istog dana.

Blinken je otkazao posjetu Pekingu

Američki državni sekretar Entoni Blinken nazvao je upad "balona" u vazdušni prostor SAD "neprihvatljivim" i "neodgovornim" i otkazao posjetu Pekingu planiranu za nedelju. To bi bila prva posjeta američkog državnog sekretara Kini od 2018.

Odlaganje Blinkenovog putovanja, koje su u novembru dogovorili Bajden i kineski predsjednik Si Đinping, predstavlja udarac za one koji su u posjeti vidjeli priliku da stabilizuju sve lošije odnose između dvije zemlje.

Tagovi