U Kataru se ne plaća porez, što je i razlog zašto milion stranaca radi u ovoj zemlji.
Svjetsko fudbalsko prvenstvo koje se trenutno igra u Kataru, prvo koje se održava u jednoj arapskoj zemlji i prvo na kraju kalendarske godine, dovelo je ovu bogatu zemlju u fokus cijelog svijeta. Država Katar - mali emirat samo 12 hiljada kvadratnih kilometara na Bliskom istoku, nalazi se na Arapskom poluostrvu i najbogatija je zemlja na svijetu.
U šali se obično kaže da je Katranin koji ima "jednu kuću, jedan auto i jednu ženu" - siromašan čovjek! Katar ima oko 2.795.484 miliona stanovnika, u Kataru se ne plaća porez, što je i razlog zašto milion stranaca radi u ovoj zemlji. Kada Kataranin odluči da izgradi kuću, dozvolu dobija za jedan dan, a polovinu novca koje je uložio država mu - vraća.
Kao vlasnik trećine svjetskih rezervi prirodnog gasa, Katar je najveći izvoznik tog energenta u svijetu, a zalihe nafte su veće od 15 milijardi barela. Prema podacima CIA, otprilike 14 odsto domaćinstava u Kataru su dolarski milioneri, a 2013. je nezaposlenost bila svega 0,1 odsto. Prije manje od jednog vijeka, Katar je živio u krajnjem siromaštvu, da bi danas postao lider u bogatstvu.
Inače, Katarski pasoš je praktično nemoguće dobiti, vlasnik zemlje ne može nikako biti stranac, ali, ipak postoji jedan način kako možete posjedovati nekretninu u najbogatijoj zemlji svijeta. Katar predstavlja jednu od krajnjih destinacija za mnoge koji traže posao, najčešće u energetici i građevinarstvu. Vlada ove zemlje gradi vještačka ostrva, na kojima stranci kupuju stanove munjevitom brzinom. Jedno od tih naselja je Perla, naselje u obliku školjke sa biserom u sredini, ispunjeno luksuznim tržnim centrima, modernim neboderima i basnoslovnim jahtama.
U glavnom gradu Dohi sve odiše luksuzom. Osim ekonomije, brine se i o kulturi, a ta zemlja je najveći kupac umjetničkih djela u svijetu. Panorama grada i luksuzna vozila na bulevarima, uvjeravaju vas da ste na najbogatijem poluostrvu na svijetu, u jednom od najmoćnijih poslovnih centara savremenog svijeta. To je zemlja u kojoj je prosječna mjesečna zarada 11.500 dolara, po čemu je Katar prvi među zemljama Persijskog zaliva. Ljeto u Kataru traje od maja do septembra, a temperature svakodnevno prelaze 38 stepeni Celzijusa, često dostižu i 47.
U poređenju sa nekim arapskim zemljama, žene u Kataru imaju veća prava i slobode, mnoge ne nose hidžab i abaju, što je doskora bilo nezamislivo. Za to je najzaslužnija Šeiku Moza Nint Nase el Misned - majka sadašnjeg vladara šeika Tamim bin Hamad el Tanija. Nazivaju je prvom damom arapskog svijeta, a taj epitet zaslužila je decenijskim zalaganjem za modernizaciju zemlje i društva.
U Dohi, gdje živi isključivo luksuz, najautentičniji dio grada su sukovi, od kojih je najpoznatiji Suk Vakif. Obrazovanje je besplatno, kao i zdravstvena zaštita. Poslovi su garantovani, kao i stanovanje. Voda i struja su besplatni. Od ukupno 2.795.484 stanovnika, samo 313.000 su Katarani i 2,3 miliona iseljenika.
Kad je reč o medijima, sjedište svjetski poznata mreže "Al džazira" je u Kataru. Šef države je osmi emir Katara, Tamim bin Hamad al Tani. Najmlađi arapski lider, pita se za sve i zabranjena je bilo kakva kritika na njegov račun - uključujući medije. Alkohol je u Kataru dozvoljen - u određenim zonama. Takve zone se tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu zovu "zone za zabavu".
Katar ima samo jednog kopnenog susjeda - Saudijsku Arabiju, s kojom ima potpisan odbrambeni sporazum. U Kataru postoji i vazdušna baza za američku i britansku vojsku. Ipak, kako je pisao "Njujork tajms" pozivajući se na procurjele diplomatske depeše, Katar je imao "najlošije rezultate" kad je reč o borbi protiv terorizma.
Svjetsko prvenstvo u fudbalu - mega korak ka svjetskoj sceni
I naravno, kako bez fudbala. Sliku ekonomskog razvoja Katara, posljednjih godina kruniše domaćinstvo svjetskog prvenstva u fudbalu. izgrađeno je sedam novih stadiona za 40.000 gledalaca i rashladnim sistemom i ventilatorima ispod sedišta, novi metro, čitav novi grad u sjevernim predgrađima Dohe, oko 900 kilometara novih puteva. U tome su priliku za posao vidjele stotine hiljade radnika sa svih kontinenata.
I bez obzira na spekulacije kako je Katar izabran za domaćina svjetskog prvernstva, izvjesno je da je ono za emirat u zamahu - još jedan mega korak na svjetskoj sceni.