Svijet

UKRAJINA DOBILA MOĆNOG SAVEZNIKA, ISPORUČILI IM UBOJITO ORUŽJE: Gubili u ratu i čekali pomoć SAD, a onda sve preokrenuli

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

Ukrajina je čekajući isporuku oružja iz SAD-a, potražila pomoć neočekivanog partnera - Pakistana.

Izvor: Profimedia

Od početka rata, Ukrajina je vrlo brzo potrošila svoje zalihe oružja, imali su jedno oruđe na svakih 10 do 15 ruskih, zbog čega su tražili pomoć od SAD i zapadnih zemalja. U išečkivanju te pomoći, obratili su se neočekivanom partneru - Pakistanu.

Obaveštajni podaci otvorenog koda pokazuju da je tokom avgusta, C-17 Globemaster III Kraljevskog vazduhoplovstva Ujedinjenog Kraljevstva (RAF) leteo skoro svakodnevno sa rumunskog međunarodnog aerodroma Kluž ili RAF Akrotirija na Kipru do pakistanske vazdušne baze Nur Kan.

Preleti su počeli samo nekoliko dana nakon što je Britanija objavila da će Ukrajini isporučiti više od 50.000 artiljerijskih granata sovjetskog tipa. Tokom 15 dana, od 6. do 21. avgusta, C-17 Globemaster III izveo je ukupno 12 letova između Pakistana i Rumunije, što je navelo vojne analitičare da veruju da Britanija prevozi vojne zalihe iz Pakistana.

Do kraja avgusta Pakistan je postao jedan od glavnih dobavljača artiljerijskih granata za Ukrajinu. Na snimku koji je postao viralan na društvenim mrežama, vidi se ukrajinska vojska kako raspakuje oružje koje je napravio pakistanski POF. POF-ovi projektili HOV HE-D30 122 mm su haubička municija, sa maksimalnim dometom od 15,4 kilometra i cevnom brzinom (brzinom kojom projektil napušta cev) od 690 metara u sekundi.

Vlasti Pakistana i Velike Britanije nikada nisu potvrdile ove tvrdnje. Britansko ministarstvo odbrane odgovorilo je na upit da "Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje nepokolebljivo u svojoj podršci Ukrajini i nastavlja da radi sa nizom saveznika i partnera kako bi osiguralo da Ukrajina ima ono što joj je potrebno da se odbrani od ruske brutalne invazije“.

Iako pakistansko oružje ne bi moglo da preokrene tok rata, analitičari veruju da je pakistansko oružje verovatno igralo značajnu ulogu u premošćivanju jaza između isporuke zapadnih artiljerijskih sistema i ukrajinskog prestanka upotrebe artiljerije iz sovjetskog doba.

Pakistan i Ukrajina su istorijski vojno povezani. Njihova najznačajnija veza je ugovor iz 1996. godine za 320 ukrajinskih tenkova 320 T-80UD, koje je proizvela ukrajinska kompanija KMDB (Harkiv Machine Building Design Bureau). Međutim, ovo je prvi put da Islamabad snabdeva Kijev artiljerijskom municijom, ističe za The Var Zone Umair Aslam, direktor pakistanske medijske kuće Global Defense Insight.

Tagovi