Svijet

ŠOK INTERVJU: BIO SAM TAMO GDJE RUSI DRŽE SATANU! Hrvatski ataše ušao u nuklearni silos!

Autor Anastasija Đonović Izvor mondo.rs

Prof. dr Marinko Ogorec kaže da je raketa visoka otprilike kao petospratnica i da zaista izgleda veoma moćno. Ali to nije sve.

Izvor: Youtube/N1/Profimedia

Nekadašnji hrvatski vojni ataše u Rusiji, prof. dr Marinko Ogorec, kaže da je bio u silosima u kojima Rusija drži nuklearnu raketu poznatu kao Satana. “Moje kolege vojni atašei iz drugih ambasada u Rusiji i ja smo bili prvi 'tim' kome je ruska strana pokazala nuklearne rakete R-36M2 'Voevoda', što je ruski naziv, dok je naziv NATO-a SS-18 "Satana". Organizovana nam je zvanična posjeta tajnoj lokaciji na kojoj se nalaze ove nuklearne rakete, koja je veoma udaljena od Moskve. Tu smo ušli u nuklearni silos, gdje se nalazila raketa. To je, vjerujte mi, impresivno vidjeti. To je veoma uzak prostor u kome ona stoji, pa je sam doživljaj još impresivniji. Raketa je visoka otprilike kao petospratnica i zaista izgleda veoma moćno, a bila je to samo jedna raketa", rekao je Ogorec, koji je bio vojni ataše u Moksvi od 2000. do 2004.

Ogorec koji danas radi kao vojni analitičar i predavač na Veleučilištu Velika Gorica, gdje je rukovodilac studije Upravljanje u kriznim uslovima smatra da nema velike bojazni od nuklearnog rata.

"Ne vjerujem u nuklearni rat upravo iz razloga što ga nije tako lako započeti. Jedno je prijetnja nuklearnim oružjem, a drugo je stvarni napad. Morate znati da je za izvođenje nuklearnog napada potrebno preduzeti nekoliko koraka i proći nekoliko nivoa prije nego što se nuklearno oružje aktivira. Tokom Kubanske raketne krize, kada je svijet bio nekoliko minuta ili sekundi udaljen od nuklearnog armagedona, to je sprečio oficir srednjeg ranga tadašnjeg Sovjetskog Saveza. Naime, imao je jedan od dva ključa kojim je sovjetska nuklearna podmornica trebalo da gađa američke ratne brodove. Bez tog „drugog“ ključa nije bilo moguće započeti armagedon. I odbio je, odbio je da upotrebi taj ključ za aktiviranje nuklearnog oružja. Dakle, dovoljan je samo jedan razuman čovjek da zaustavi uništenje svijeta. Svi oni koji su direktno uključeni u aktiviranje nuklearnog potencijala dobro znaju kakav bi to efekat imao na svijet. Većina njih ima svoje porodice i zna šta bi se desilo sa njihovim porodicama ako "pošalju" nuklearnu raketu na neprijatelja. Zato mislim da možemo da budemo mirni, bar što se nuklearnog sukoba tiče", rekao je Ogorec. Pogledajte rusko naoružanje:

Prema njegovim riječima Rusi imaju ogromnu količinu naoružanja i vojne opreme.

“Nemaju problema sa oružjem i vojnom opremom. Imaju oružje iz doba SSSR-a koje je zastarjelo, ali još uvek funkcionalno. Nedavno su se na portalima pojavile slike zarđalih pušaka za koje se tvrdilo da pripadaju ruskoj vojsci. Ipak, vrijedi vidjeti ko je objavio takve snimke. Ne smijete zaboraviti da u ovom ratu u Ukrajini ne smijemo vjerovati informacijama ni ukrajinske ni ruske strane. Obije strane maksimiziraju svoje uspjehe i minimiziraju uspjehe druge strane, odnosno nijedna strana ne priznaje svoje prave gubitke. Ne smijemo vjerovati ni zapadnim medijima, jer oni “navijaju“ za Ukrajinu, pa tako i pišu. Zato moramo biti veoma oprezni kada su u pitanju informacije sa ratišta. Ne možemo da vjerujemo ni jednima ni drugima”, smatra Ogorec.

Vratio se potom priči o ruskom oružju i onim čime oni raspolažu.

“Imaju sve što im treba. Ne bi trebalo da se zavaravamo da Rusiji nedostaje oružje. Imaju dosta tenkova i oklopnih transportera. Prije početka napada na Ukrajinu, Rusi su imali 12.000 tenkova, a tenkovi i oklopna vozila su osnova njihovih vojnih operacija. Takve tenkove prate taktičke vazduhoplovne snage, lovci-bombarderi i jurišni helikopteri koji lete na malim visinama. Mnogi govore o zastarjelosti ruskog naoružanja. Ako je njihovo oružje zastarjelo, to ne mora da znači da nije funkcionalno. Ako, recimo, imate top iz Drugog svjetskog rata, on je zastarjeo, ali ako je dobro održavan i očuvan, funkcionalan je i pucaće normalno. Bivša Jugoslavija je imala puške M-48, koje su bile zastarjele po svim standardima, ali su pucale i mogle su da se koriste u ratnim dejstvima”, kaže Ogorec.

S obzirom na to da od naoružanja imaju “šta hoće“, zapanjujuća je situacija na ratištima u Ukrajini, gdje su Ukrajinci u kontraofanzivi i gdje prolaze kroz ruske trupe kao da ih nema.

“Rusima nedostaje borbeni moral i motivacija za borbu. Oni ne znaju i ne razumijeju zašto bi morali da se bore. A ako vojska nema motivaciju, to je već završena ili izgubljena bitka. Ovdje, sada u ukrajinskoj kontraofanzivi, ruske snage su pobjegle i ostavile za sobom svoje naoružanje i vojnu opremu. Istovremeno, Ukrajinci razumijeju za šta se bore. Oni se bore za slobodu svoje zemlje i to je najbolje "gorivo" protiv neprijatelja. Ukratko, Ukrajinci su motivisani, ali Rusi nisu”, kaže Ogorec.

U Rusiji je prije nekoliko dana najavljena mobilizacija tokom koje Putin i njegovi saradnici žele da mobilišu 300.000 ljudi. Mnogi, koji ne žele da ratuju, već su pobjegli iz Rusije, a procjenjuje se da ih je oko 250.000. Međutim, kako se Rusija hvali da može da stavi pod oružje 25 miliona ljudi, ne bi trebalo da im bude problem da mobilišu 300 hiljada ljudi.

“Oni će bez problema mobilisati 300.000 ljudi, ali kakve će koristi od njih imati ruska vojska, to je pitanje. Oni će vrlo vjerovatno pojbeći sa svojih pozicija kao i oni koji sada bježe od ukrajinske vojne sile”, objašnjava Ogorec.

Razlika između Rusije tada, kada je prof. dr Marinko Ogorec bio vojni ataše u Rusiji i ovoga danas je to ogromna.

“Kao vojni ataše stigao sam u Rusiju samo nekoliko mjeseci nakon dolaska Putina na vlast. Bio sam svjedok kako se Rusija diže iz pepela i ide na organizovan i strukturiran nivo. Putin je podstakao ekonomski bum, zaustavio inflaciju, reorganizovao vojsku, odnosno učinio je mnogo dobrog za Rusiju i njen narod. Tada su ruske oružane snage postajale modernije. U međuvremenu, razmišljanje i funkcionisanje ruskog vojnog i političkog vrha se očigledno promijenilo, tako da Rusija koju sam napustio 2004. i Rusija prošle godine, kada sam posljednji put bio tamo, nisu ista Rusija. Osjeća se značajan retrogradni pomak ka razmišljanju bivšeg SSSR”, ocenjuje Ogorec.

Konačno, pitanje na koje, čini se , niko nema odgovor - koliko će trajati rat u Ukrajini?

“To niko ne zna. Biće to dugotrajan rat. Međutim, morate znati da Rusi ne vole rat i da su naučili da se brane. Da kojim slučajem Rusi vode odbrambeni rat, situacija na ratištima bi vjerovatno bila drugačija nego što je sada”, zaključuje prof. dr Marinko Ogorec u izjavi za Slobodnu Dalmaciju.