Svijet

SMRT KRALJICE ELIZABETE POKRENULA LAVINU, BIVŠA KOLONIJA NE ŽELI ČARLSA! "Istina je - potčinjavali su nas i pljačkali"

Autor Anđela Pešić Izvor mondo.rs

Bivša kolonija Britanske imperije, Antigva i Barbuda, će održati referendum da smeni Čarlsa Trećeg sa mesta šefa države.

Izvor: Profimedia

Antigva i Barbuda, zemlja Komonvelta i bivša kolonija Britanske imperije, održaće referendum o tome da postane republika i smeni kralja Čarlsa Trećeg sa mesta šefa države, najavio je njen premijer. Premijer Gaston Braun rekao je britanskom ITV-u: "Ovo je pitanje koje se mora izneti na referendum da bi narod odlučio“.

"Ovo nije čin neprijateljstva ili bilo kakva razlika između Antigve i Barbude i monarhije, ali je to poslednji korak da se zaokruži taj krug nezavisnosti, kako bi se osiguralo da smo zaista suverena nacija", rekao je on.

Braun je rekao da će glasanje verovatno biti održano u naredne tri godine. Kralj Čarls Treći je monarh i šef države 14 zemalja van Velike Britanije, uključujući Antigvu i Barbudu. Njegova uloga je uglavnom simbolična, ali smrt kraljice Elizabete Druge u četvrtak izazvala je — usred međunarodne žalosti — obnovljene rasprave o uticaju britanske imperijalističke vladavine i budućim odnosima između Ujedinjenog Kraljevstva i nekih od tih zemalja.

Na primer, pišući za Insajder, kenijski pisac Patrik Gatara opisao je britansku monarhiju, a time i pokojnu kraljičinu vladavinu, kao "izgrađenu na sistematskom i kontinuiranom nastojanju da se izbriše istina o kolonijalnom potčinjavanju i pljački“, dodajući da "povlačenje Ujedinjenog Kraljevstva iz njene kolonijalne vladavine bile su praćene uništavanjem, krađom i prikrivanjem ogromnih hrpa sramotnih dokumenata, uključujući detalje užasnog, sistemskog zlostavljanja i ubistva zatvorenika tokom vanrednog stanja 1950-ih u Keniji."

Ali diskusije o budućnosti Komonvelta i o tome da britanski monarh ostane šef države drugih zemalja već su se vodile pre njene smrti. Na primer, u novembru 2021. Barbados je uklonio kraljicu sa mesta šefa države i postao republika. Jedna 17 država je uklonila sa mesta šefa države tokom njene vladavine.

I potez Barbadosa je izazvao rasprave o tome da li zemlje žele ili ne žele da budu deo ostataka Britanske imperije. U razgovoru za Insajder nakon što je Barbados postao republika, Adejela Benet, neprofitna vlasnica preduzeća sa Bahama — još jedne bivše britanske kolonije — rekla je "Volimo ovu konkretnu kraljicu Elizabetu, ali kada sedimo tamo i iskreni smo prema sebi, moramo da kažemo ti ljudi su nas kolonizirali. Oni su imperijalisti."