Generalni sekretar NATO alijanse, Jens Stoltenberg, govorio je o posledicamo koje se osećaju na evropskom kontinentu zbog rata u Ukrajini.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u utorak u intervjuu za nemačku televiziju ZDF da je neophodno nastaviti pružanje pomoći Ukrajini, i ocenio kako će to nastaviti da utiče na situaciju u Evropi.
"Ono što vidimo je podrška bez presedana evropskih saveznika NATO-a, Nemačke, Kanade, Sjedinjenih Država i mnogih drugih zemalja širom sveta. Učestvovao sam danas na Krimskoj platformi ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, i poruka koju su poslali svi prisutni lideri bila je jasna: 'Mi stojimo iza Ukrajine i podržavaćemo je sve dok bude potrebno. Ovo je poruka saveznika iz NATO-a'", rekao je Stoltenberg nemačkom TV kanalu.
Prema njegovim rečima, pružanje vojne pomoći Kijevu nije bilo lako.
"Ne kažem da je lako. Za to je potreban naporan rad. Posvećen sam radu sa drugim liderima Alijanse u Evropi i Severnoj Americi kako bismo osigurali da nastavimo da obezbeđujemo podršku", rekao je generalni sekretar NATO-a, i ukazao na značajan doprinos Nemačke u tom procesu, kako i da se nada da će nemačka vlada učiniti više.
Stoltenberg je takođe upozorio da će predstojeća zima biti teška.
"Platićemo cenu naše podrške Ukrajini, kao posledicu sankcija i naravno činjenice da Rusija koristi energiju kao oružje. Ali moramo shvatiti da nema alternative našoj podršci", rekao je on u intervjuu.
Šef NATO-a je pozvao Zapad da "maksimizira verovatnoću prihvatljivog ishoda rata sa ukrajinske tačke gledišta".
"Najbolje što možemo da uradimo je da pružimo vojnu, finansijsku, humanitarnu i ekonomsku podršku Ukrajini. Kao NATO, imamo dve uloge: moramo da podržimo Ukrajinu, bliskog partnera. Drugi zadatak je da obezbedimo da nema eskalacije", naglasio je on.
Za podršku Ukrajini mogle bi biti potrebne godine, ali će biti posledica, upozorio je Stoltenberg, "ne samo u vojnoj sferi, već i po industrije. Moramo da povećamo proizvodnju", rekao je on. „ upozorio je on, pozivajući se na član 5 Vašingtonskog sporazuma potpisanog 1949. koji predviđa kolektivnu odgovor na oružani napad na svaku članicu Alijanse.