Svijet

500 ŽENA SILOVALI I SEKSUALNO UZNEMIRAVALI VOZAČI U KOLIMA! Kompaniji bio važniji profit, kreću masovne tužbe

Autor Kristina Mitrović Izvor mondo.rs

U SAD je kompaniju Uber tužilo više od 500 žena zbog polnog uznemiravanja.

Izvor: Instagram/Printscreen/nedivljamvozimdinamicno

U Sjedinjenim Američkim Državama kompaniju Uber je tužilo više od 500 žena zbog navoda o seksualnim napadima vozača. U tužbama više od 500 žena navodi se da su "vozači Ubera kidnapovali, seksualno uznemiravali i zlostavljali žene, silovali ih, prinudno zatvarali, uhodili ili na drugi način napadali", javlja BBC. 

Predmet će analizirati Viši sud okruga San Francisko.

"Seksualni napad je užasan zločin i svaku prijavu shvatamo ozbiljno", poručuju iz Ubera za BBC.

Iz kompanije navode da ne postoji ništa važnije od bezbednosti, te tvrde da je Uber napravio nove bezbednosne funkcije, uspostavio politike usmerene na žrtve, te postao transparentniji u vezi sa ozbiljnim incidentima.

"Iako ne možemo da komentarišemo sudske sporove koji su u toku, nastavićemo da čuvamo bezbednost našeg rada", kažu iz Ubera.

Šta se navodi u tužbi?

U tužbi, koju su podneli advokati firme Slejter, Slejter i Šulman, navodi se da su se seksualni napadi dogodili u "više američkih država". Dodaje se da se još najmanje 150 slučajeva mogućeg zlostavljanja "aktivno istražuje".

Prema navodima tužbe, Uber je još 2014. godine obavešten da su njegovi vozači seksualno zlostavljali i silovali putnice. Međutim, navodi se u tužbi, kompanija je dala prioritet "rastu profita nad bezbednošću mušterija".

Uber je prošlog meseca objavio svoj drugi izveštaj o bezbednosti u Americi, prema kojem je u 2020. godini bilo 998 seksualnih napada, uključujući 141 silovanje. Iz kompanije navode da su, između 2019. i 2020. godine, primili 3.824 prijave o pet najtežih kategorija seksualnog napada.

Nedavno su, inače, procureli Uber papiri, ogromna količina dokumenata do britanskog Gardijana koja pokazuje vezu, piše britanski list, između tehnološkog giganta koji je pokušavao da nametne gig model poslovanja i političara u 40 zemalja od 2013. do 2017. godine.