Američki zvaničnici sumnjaju da Ukrajina nešto krije u svojim vojnim izvještajima.
Američke obavještajne agencije imaju manje informacija nego što bi željele o ukrajinskim operacijama i imaju daleko bolju sliku o ruskoj vojsci, njenim planiranim operacijama i njenim uspjesima i neuspjesima, iako ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski svakodnevno izvještava o ruskoj invaziji i dobijenom oružju na društvenim mrežama.
Nedostaci u informacijama unutar vlade SAD mogu otežati Bajdenovu administraciju da odluči kako da usmijerava vojnu pomoć. Američki zvaničnici su rekli da im je ukrajinska vlada dala nekoliko tajnih brifinga ili pojedinosti o njihovim operativnim planovima, a ukrajinski zvaničnici su priznali da nisu sve rekli Amerikancima, navodi Njujork tajms.
Američka obavještajna zajednica prikuplja informacije o skoro svakoj zemlji, uključujući Ukrajinu, ali američke špijunske agencije svoje napore usmjeravaju na neprijateljske vlade. Tako je Rusija već 75 godina glavni prioritet američkih špijuna.
"Koliko mi zapravo znamo kako je u Ukrajini? Možete li da nađete osobu koja će vam sa povjerenjem reći koliko je vojnika i opreme Ukrajina izgubila?", pitala je bivša visoka obavještajna službenica Bet Saner.
Zvaničnici Pentagona kažu da imaju rigorozan proces slanja oružja, koji počinje od zahtjeva Ukrajinaca i uključuje procjenu SAD koja im je oprema potrebna i koliko brzo se može savladati. Međutim, pitanja o stanju ukrajinskih vojnih snaga i strategiji u Donbasu stvorila su nepotpunu sliku za Sjedinjene Države.
Poslednjih dana Ukrajina je dala više informacija. Zelenski je u nedjelju posjetio ratište i nazvao borbe u Sjevernom Donjecku "izuzetno teškim". On je takođe priznao da čak 100 ukrajinskih vojnika umire dnevno i opisao kako je Rusija zauzela petinu zemlje.
"Vjerovatno se vodi debata o tome da li da povučemo odbranu koja bi mogla da bude zarobljena ako ostane", rekao je Stiven Bidl, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Kolumbija.
Sjedinjene Države obezbjeđuju Ukrajini redovne obavještajne informacije u skoro realnom vremenu o lokaciji ruskih snaga, informacije koje Ukrajinci koriste za planiranje operacija i napada i za jačanje njene odbrane. Međutim, ukrajinski zvaničnici dijele samo svoje strateške ciljeve, a ne i svoje detaljne operativne planove.
Ukrajinska tajnost primorala je američke vojne i obavještajne zvaničnike da pokušaju da nauče šta mogu od drugih zemalja koje djeluju u Ukrajini, navodi Njujork tajms.
Ukrajinska vlada ne želi da deli informacije koje bi mogle da ukažu na slabljenje odlučnosti ili da odaju utisak da možda neće pobijediti. Naime, vjeruje se da ukrajinski zvaničnici ne žele da objelodane informacije koje bi mogle da podstaknu SAD i druge njihove zapadne partnere da uspore protok naoružanja.