Svijet

AMERIKA MOTRI NA KINU ZBOG RUSIJE, JEDAN POTEZ SIJA BI MOGAO SVE DA PREOKRENE! Zauzeli stav: "Razumemo nevolje Moskve"

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Kinesko rukovodstvo nije očekivalo da će rat ući u četvrti mesec, što je još jedna potvrda ranije teze da je kineski predsednik Si Đinping znao da će Rusija napasti Ukrajinu, ali je verovao ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da će se sve završiti brzo.

amerika motri kinu zbog saradnje sa rusijom Izvor: Profimedia

Rusija nije tražila oružje od Kine, tvrde kineski izvor koji je odbio da komentariše da li je Rusija zatražila bilo kakvu drugu pomoć koja bi se mogla koristiti u vojnim operacijama, uključujući tehnologiju ili bilo koje zalihe. Ovo je bilo jedno od važnih pitanja u odnosima Pekinga i Moskve u svetlu pozicioniranja najmnogoljudnije zemlje sveta prema ruskoj agresiji na Ukrajinu, prenosi Vašington post.

Ovo je potvrdio američki državni sekretar Entoni Blinken, koji je u sredu rekao da SAD nisu primetile nikakve "sistematske pokušaje" Kine da pomogne Rusiji da izbegne sankcije ili joj pruži bilo kakvu značajniju vojnu pomoć.

Nakon početka ruske agresije, NR Kina je zauzela stav po kome ne osuđuje Moskvu. Sankcije koje su uvedene Rusiji smatra pogrešnim i štetnim, ali je indikativno da ih se pažljivo pridržava i traži od državnih kompanija da to učine iz straha da bi se mogle naći u situaciji da ne mogu pristupiti globalnom finansijskom sistemu.

Manevarski prostor

VP prenosi da je Moskva u najmanje dva navrata tražila od Pekinga nove oblike ekonomske podrške u vezi sa "trgovinskim obavezama” iz perioda pre 24. februara, kada je počela invazija na Ukrajinu. Kako navode izvori američkog dnevnika, radilo se o finansijskoj i tehnološkoj podršci, na koju Kina nije reagovala pozitivno. "Kina je jasno iznela svoj stav o situaciji u Ukrajini i nezakonitim sankcijama Rusiji“, rekla je osoba u Pekingu upoznata sa diskusijama.

"Razumemo nevolje (Moskve), ali ne možemo da ignorišemo sopstvenu situaciju u ovom dijalogu. Kina će uvek delovati u najboljem interesu kineskog naroda“, navodi se u odgovoru.

Kinesko rukovodstvo, navodi list, nije očekivalo da će rat ući u četvrti mesec, što je još jedna potvrda ranije teze da je kineski predsednik Si Đinping znao da će Rusija napasti Ukrajinu, ali je verovao ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da će se sve završiti brzo i za dobrobit obe zemlje. Izvor iz Pekinga navodi da je Moskvi više puta sugerisano da bi prekid ratnih operacija omogućio  Kini više manevarskog prostora da zaobiđe sankcije i ojača poslovne veze unutar Rusije nakon egzodusa stranih kompanija.

"Kina pokušava javno da signalizira neutralnost i da ne bude finansijski ugrožena kada su u pitanju odnosi sa Rusijom“, rekao je američki zvaničnik. "Mnogi od ovih ciljeva su kontradiktorni. Teško ih je istovremeno ispuniti", zaključio je on.

"Kina i Rusija već dugo održavaju normalnu saradnju u ekonomiji, trgovini i energetici. Problem nije u tome ko će pomoći Rusiji da zaobiđe sankcije, već u tome što su normalna ekonomska i trgovinska razmena između Rusije i Kine nepotrebno narušena", rekao je Liu Pengiu. portparol kineske ambasade u Vašingtonu.

Tagovi