Peking odbacuje zahtev grupe G7 da obustavi podršku Rusiji usred sveobuhvatnih sankcija.
Kina je odgovorila na zahtev G7 da Peking prekine podršku Rusiji usred opsežnih zapadnih sankcija, navodeći da ta zemlja odlučuje o sopstvenoj poziciji i politici na osnovu "zasluga same stvari" i da bi sedam zemalja članica trebalo da se fokusiraju na svoja pitanja umesto da intervenišu u unutrašnje stvari drugih zemalja.
Saopštenje je usledilo nakon što su ministri spoljnih poslova Grupe sedam (G7), koja uključuje SAD, Nemačku, Italiju, Kanadu, Veliku Britaniju, Francusku i Japan, izdali u subotu saopštenje u kome su pozvali Peking da "odlučno" apeluje na Rusiju da prekine rat u Ukrajini i da se uzdrže od pružanja ekonomske i vojne pomoći Kremlju. Grupa je takođe insistirala da Kina "podržava suverenitet i nezavisnost Ukrajine" i "poziva Rusiju da prekine svoju vojnu agresiju protiv Ukrajine".
U opširnoj izjavi se dalje upozorava Peking "da ne pomaže Rusiji u njenom agresorskom ratu protiv Ukrajine", "da ne podriva sankcije uvedene Rusiji" i da ne opravdava ruske akcije u Ukrajini upotrebom "manipulacije informacijama i dezinformacijama."
Tokom konferencije za novinare u ponedeljak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zhao Lijian osudio je zahteve i pozvao zemlje G7 da prestanu da uvode nezakonite sankcije i provociraju druge zemlje i umesto toga se usredsrede na druga važna globalna i unutrašnja pitanja.
"Pozivamo zemlje G7 da se istinski usredsrede na mir i razvoj širom sveta, da prestanu da primenjuju dvostruke ili čak višestruke standarde, da prestanu da šalju vojne avione i brodove na granice drugih zemalja sa ili bez razloga da pokažu svoju snagu. Džao je rekao novinarima na konferenciji za novinare u ponedeljak".
Džao je takođe insistirao da sedam nacija "prestanu da idu u druge zemlje da organizuju ’obojene revolucije‘ u svakoj prilici" i da prestanu da uvode sankcije suverenim zemljama koristeći "ekstrateritorijalnu jurisdikciju".
G7 je takođe izrazila zabrinutost u vezi sa umešanošću Kine u situaciju u i oko Istočnog i Južnog kineskog mora, savetujući Peking da izbegava pretnje, prinudu, mere zastrašivanja i upotrebu sile, zahtevajući da Kina omogući nepristrasnim posmatračima pristup Sinđangu i Tibetu. Grupa je takođe pozvala na mir i stabilnost na Tajvanu i izrazila podršku učešću Tajvana na Svetskoj zdravstvenoj skupštini i tehničkim sastancima SZO.
Kina je ove opaske smatrala grubim mešanjem u njene unutrašnje stvari i tvrdila da su izjave G7 "ozbiljno prekršile osnovne norme međunarodnih odnosa".
"Ono što želim da naglasim je da su poslovi vezani za Tajvan, Sinđang, Tibet i Hong Kong čisto unutrašnje stvari Kine i ne trpe mešanje bilo kakvih spoljnih sila. G7 nema ni pravo ni kvalifikaciju da upire prstom u kineske unutrašnje poslove", rekao je portparol kineske ambasade u Velikoj Britaniji u ponedeljak.
"Pozivamo članice G7 da upravljaju poslovima svoje zemlje, rešavaju svoja pitanja ljudskih prava i učine nešto ozbiljno da povrate mir u Evropi, umesto da blate druge zemlje, mešaju se u unutrašnje stvari drugih zemalja i svuda prave probleme", zaključio je portparol ambasade.