Svijet

ZAŠTO PUTIN ŽELI DA OSVOJI DONBAS? Zovu ga "SRCE RUSIJE", a stručnjaci tvrde da je to predsednikova UTEŠNA NAGRADA!

Autor Gordana Bojanić Izvor CNN

Uprkos pomeranju ka nezavisnosti zajedno sa ostatkom Ukrajine 1991. godine, Donbas je zadržao mesto u psihi ruskog rukovodstva, piše CNN.

Izvor: Twitter/Printscreen/@SkyNews/@UKRWarSitRep

Donbas, prostrana i opkoljena centralna regija koja pokriva veći deo istočne Ukrajine, bila je linija fronta sukoba zemlje sa Rusijom od 2014.

Sada se njeni ljudi, već u ožiljcima od osam godina borbi, spremaju za još intenzivniji napad. Očekuje se da će predstojeća bitka za kontrolu nad teritorijom definisati invaziju ruskog predsednika Vladimira Putina, nakon što su njegove snage pretrpele skupe neuspehe u Kijevu i širom centralne i severne Ukrajine, piše CNN u svojoj analizi.

U ponedeljak su i ukrajinski zvaničnici i rusko Ministarstvo odbrane izvestili o široko rasprostranjenoj vojnoj akciji na istoku Ukrajine u poslednja 24 sata.

Satelitski snimci su u međuvremenu pokazali ruske vojne konvoje i snabdevene jedinice kako se kreću ka Donbasu radi ofanzive velikih razmera, a ukrajinski ministar spoljnih poslova je upozorio svet na predstojeću bitku koja će vas "podsećati na Drugi svetski rat", piše CNN.

"Ruska pobeda u regionu bi zgrozila Zapad, ali bi mogla da spase Putinove ratne ciljeve, dok bi poraz mogao da učvrsti njegovu invaziju kao istorijski neuspeh", navodi se u analizi.  Bilo kako bilo, gotovo je izvesno da će devastirati još veći deo regiona Donbasa, istorijski i kulturno značajnog mesta čija je blizina Rusiji diktirala veći deo njegovog turbulentnog postojanja.

Oni koji su živeli u regionu i proučavali ga, opisuju ga kao nezavisan i grub centar industrije koji je decenijama ostao sumnjičav prema spoljnim silama.

Ali talasi tamošnjih sukoba od 2014. preoblikovali su i ranili njegove gradove, a ukrajinska i ruska vojska su najviše ukopane duž njene linije dodira – stvarajući poznatu, ali nepredvidivu novu fazu rata.

Šta Donbas znači Putinu

Uprkos pomeranju ka nezavisnosti zajedno sa ostatkom Ukrajine 1991. godine, Donbas je zadržao mesto u psihi ruskog rukovodstva. Čuveni sovjetski propagandni poster iz 1921. godine nazvao je Donbas "srcem Rusije", prikazujući region kao kucajući organ sa sudovima koji se protežu širom Ruske imperije. Pre toga, region je bio deo koncepta "Novorosije" ili Nove Rusije, termina koji je dat teritorijama prema zapadu od kojih je Rusko carstvo imalo ekspanzionističke ideje.

Gradovi poput Luganska i Donjecka su istorijski "mesta na kojima su Rusi mogli da vide određenu verziju sebe", rekao je Finin. I ta istorijska slika bi još uvek mogla da opstane u Putinovom sopstvenom pogledu na svet, sugerišu stručnjaci. Posmatrači su često sugerisali da je Putinova željena završnica ponovna izgradnja Sovjetskog Saveza. Ana Makanju, bivša direktorka za Rusiju u Savetu za nacionalnu bezbednost SAD, prošlog meseca je sugerisala da Putin "veruje da je poput careva", carskih dinastija koje su vekovima vladale Rusijom, "potencijalno pozvanih od Boga da kontroliše i vrati slavu ruskog carstva".

Ali takav projekat nije mogao da se pokuša bez napora da se ponovo zauzme Donbas, s obzirom na njegov emocionalni odjek kao industrijska kičma Ruske imperije. "To je simbolično veoma važno; Donbas je snabdevao sirovinama ceo Sovjetski Savez", rekao je Dobčanski.

Upravo u tom kontekstu Putin je preusmerio svoju invaziju na region gde je počeo njegov sukob sa Ukrajinom pre osam godina. Presretnuti podaci američkih obaveštajnih službi sugerišu da je Putin ponovo fokusirao svoju ratnu strategiju na postizanje neke vrste pobede na istoku do 9. maja, na ruski "Dan pobede" koji obeležava nacističku predaju u Drugom svetskom ratu, piše CNN.

"Postoji svaka mogućnost da će Putin sada krenuti da efektivno podeli Ukrajinu na pola; to će mu dati dovoljno da bude u stanju da proglasi pobedu na domaćem terenu i ublaži svoje kritičare da je ovo bila promašena invazija", rekao je Samir Puri, viši saradnik u urbanim oblastima bezbednost i hibridni rat na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS), koji je radio kao posmatrač primirja u Donbasu između 2014. i 2015. godine.

"Zauzimanje Donbasa bila bi utešna nagrada, jer je Kijev sada van ruskog vojnog domašaja, ali je to dobra utešna nagrada", rekao je Puri.