Svijet

KINI PRIJETI JEDNA OD NAJVEĆIH KRIZA IKADA: Posle korone uslijedio novi udarac, pogođeni veliki gradovi

Autor Mia Radulović Izvor mondo.rs

Tehnološki sektor u Kini jedan od najteže pogođenih sektora, ali i druge industrije su takođe pretrpjele štetu posljednjih mjeseci.

Izvor: shutterstock/TonyV3112/Profimedia

Kineski tehnološki sektor je na ivici jedne od najgorih kriza zapošljavanja ikada. Velike kompanije sada navodno smanjuju broj zaposlenih u razmjerama koje nisu ranije viđene. Otpuštanja dolaze u trenutku kada se druga najveća svjetska ekonomija bori sa sve većim posljedicama epidemije kovid-19 i geopolitičkim tenzijama. Oni prijete da postanu ozbiljna glavobolja za vladu, koja ove godine želi da da prioritet ekonomskoj i socijalnoj stabilnosti. 

Kineska vlada kaže da je ukupna stopa nezaposlenosti u zemlji i dalje stabilna, fluktuirajući između 5% i 5,5% posljednjih mjeseci. I do sada ove godine nema zvaničnih podataka o gubicima radnih mjesta povezanih sa tehnologijom. Privatne ankete sugerišu, međutim, da se radna mjesta gube u cijeloj privredi, a posebno u tehnologiji.

Prema Lagou, jednoj od najvećih kineskih veb stranica za zapošljavanje u oblasti tehnologije, 2,76 miliona zaposlenih u tehnološkom sektoru označilo je svoj status na platformi kao "napustilo posao“ u martu – 260.000 više nego u decembru i oko 60.000 više nego u istom mjesecu prošle godine. Većina gubitaka radnih mjesta koncentrisana je u velikim gradovima kao što su Peking, Šenžen, Guangdžou i Šangaj, dodao je Lagou.

Iako je tehnologija jedan od najteže pogođenih sektora, druge industrije su takođe pretrpjele štetu posljednjih mjeseci. Istraživanje Tongdao Liepina, još jednog velikog veb-sajta za zapošljavanje, pokazalo je da je oko 57% kineskih kompanija ispitanih u januaru prošle godine otpustilo između 10 i 50% svoje radne snage. Gubitak poslova bio je koncentrisan u oblasti obrazovanja, nekretnina i industrije povezanih sa internetom, dodaje se u anketi, prenosi CNN.

Komentari visokih zvaničnika posljednjih mjeseci takođe sugerišu da kinesko rukovodstvo tretira nezaposlenost kao veliki problem. Da stvar bude još komplikovanija, ove godine će rekordan broj diplomiranih studenata, 10,76 miliona, ući na tržište rada.

Mnogi od njih bi obično ušli u tehnološku industriju, koja je pokretač ekonomskog rasta i novih poslova, posebno za mlade, dobro obrazovane radnike. Igrala je glavnu ulogu u brzoj ekspanziji kineske srednje klase u nastajanju. Prema vladinim statistikama, plate u ovom sektoru premašuju nacionalni prosjek za oko 80%.

Kineska vlada kaže da njena "digitalna ekonomija" - koja se sastoji od IT, telekomunikacija i interneta - zapošljava skoro 200 miliona ljudi. Dok tehnološki giganti u zemlji nisu javno govorili o otpuštanju radnih mjesta, lokalni i strani mediji su nedavno prenijeli izvještaje o planovima za velika otpuštanja u velikim kompanijama.

Ranije ovog mjeseca, Rojters je izvjestio da se Alibaba (BABA) i Tencent (TCEHI) spremaju da otpuste desetine hiljada radnih mjesta zajedno. Alibaba bi ove godine mogla da otpusti više od 15% svoje ukupne radne snage, ili oko 39.000 radnika, dok bi Tencent mogao da otpusti između 10% i 15% svog osoblja u nekim ključnim jedinicama, rekao je Rojters, pozivajući se na anonimne izvore koji znaju o planovima kompanije.

JD.com (JD), jedna od najvećih kineskih platformi za onlajn trgovinu, takođe planira da otpusti između 10% i 15% svoje radne snage, rekla je osoba upoznata sa tim za CNN Business.

Alibaba, Tencent i JD.com se za sada nisu oglašavali povodom medijskih navoda o otpuštanju.

"Ako Alibaba i Tencent smanje platne spiskove za 10-15%, možemo biti prilično sigurni da su mnoge druge internet platforme u tehnološkom sektoru i povezane sa njim u sličnoj poziciji da moraju da smanje troškove“, rekao je Džordž Magnus, naučni saradnik u Kineskom centru Oksfordskog univerziteta i SOAS univerzitetu u Londonu.

Ekonomija povezana sa tehnologijom je jedan od najbrže rastućih sektora zapošljavanja već godinama, pa čak i ako se otpusti samo 5 odsto radnih mjesta, to je veliki udarac i glavni prioritet vlade“, rekao je on. Preokret u tehnološkom sektoru će biti značajan izazov za predsjednika Si Đinpinga ukoliko ekonomski rast zastane, a nezaposlenost značajno poraste.

Sijeva vlada je u velikoj dilemi, rekao je Magnus sa Univerziteta Oksford.

"Vlada žudi za ekonomskom stabilnošću i daje prioritet rastu radnih mjesta iznad svega, ali njena politika vodi upravo ka nepovoljnim ishodima", rekao je Magnus i dodao da će biti veliki izazov za vladu da ove godine održi stabilnost.