Kako se navodi, ovaj poziv, koji je trajao skoro dva sata, prema Beloj kući predstavlja potencijalnu prekretnicu za veze između Sjedinjenih Država i Kine.
Američki predsednik Džo Bajden i predsednik Kine Si Đinping razgovarali su u petak telefonom prvi put od novembra. Kako se navodi, ovaj poziv, koji je trajao skoro dva sata, prema Beloj kući predstavlja potencijalnu prekretnicu za veze između Sjedinjenih Država i Kine.
"Zvaničnici Bele kuće sa sve većom zabrinutošću posmatraju nadolazeće partnerstvo između Sija i ruskog predsednika Vladimira Putina, a odgovor Kine na rusku invaziju na Ukrajinu pokazao se zabrinjavajućim za zapadne posmatrače. Čini se da Peking ni u potpunosti podržava, niti se direktno protivi, što stvara neizvesnu poziciju za koju se Bajden nada da će dešifrovati i uticati na poziv", piše CNN.
Sukob i konfrontacija nisu ni u čijem interesu, rekao je Si Bajdenu na početku razgovora, prenose kineski državni mediji.
"Mir i bezbednost su najdraže blago međunarodne zajednice", rekao je Si tokom poziva, a prenosi CCTV.
Kako CNN navodi ovo je pet razloga zašto je poziv Bajdena i Sija toliko bitan:
1. "Dešava se u kritičnom trenutku tokom rata između Rusije i Ukrajine" - prema američkim zvaničnicima, Kina vaga da li da pruži vojnu ili finansijsku pomoć Rusiji koja je to zatražila jer njena vojska trpi velike gubitke u Ukrajini. Ako se Kina složi, to bi moglo umanjiti odnos sa Zapadom u narednim decenijama.
2. "Kina bi Rusiji mogla da pruži niz podrške" - Američki zvaničnici ne veruju da bi Kina bila voljna da Rusiji obezbedi veliku ofanzivnu opremu poput tenkova ili aviona. Umesto toga, zvaničnici su rekli da veruju da je veća verovatnoća da će Kina poslati manje artikle kao što su obroci, municija, rezervni delovi ili oprema za nadzor. U njihovom telefonskom razgovoru, Bajden se nadao da će Siju objasniti loše strane pomaganja ruskom ratu, bilo kroz vojnu ili finansijsku pomoć, piše CNN. On je bio spreman da "jasno stavi do znanja da će Kina snositi odgovornost za sve akcije koje preduzme da podrži rusku agresiju i nećemo oklevati da nametnemo troškove", rekao je Blinken u četvrtak.
3. "SAD moraju da kontrolišu 'hladnokrvno' partnerstvo između Rusije i Kine" - Čak i pre nego što je Rusija napala Ukrajinu, američki zvaničnici su oprezno posmatrali kako se ruski lider Vladimir Putin i Si zbližavaju, piše CNN. Dvojica lidera izjavili su da njihov odnos "nema granica" u dugačkom dokumentu u februaru, kada je Putin posetio Peking radi razgovora i prisustvovanja ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara. U dokumentu je Kina podržala centralni zahtev Rusije prema Zapadu, pri čemu se obe strane "protive daljem proširenju NATO-a".
4. "Američki saveznici u Aziji pažljivo prate reakciju Kine na ukrajinski rat" - Ruska invazija je poslala talas zabrinutosti širom sveta. Jedno mesto koje pažljivo posmatra je Tajvan, samoupravno ostrvo na koje polaže pravo Kina. Peking je nedavno pojačao vojne letove u blizini ostrva i upozorio na američku podršku. U prvim danima ukrajinskog sukoba, postojao je strah da bi ruska invazija mogla podstaći i kinesku invaziju na Tajvan.
5. "Bajden i Si imaju dugu istoriju i različite poglede na svet" - Pre sukoba u Ukrajini, Bajden je izgledao kao da mu je namera da preusmeri američku spoljnu politiku ka Aziji. I dok je ukrajinska kriza zaokupila Belu kuću poslednjih nedelja, zvaničnici insistiraju da su i dalje u stanju da zadrže svoju prevashodnu viziju.