Svijet

HAKERI SEVERNE KOREJE UKRALI 400 MILIONA DOLARA! Zloglasni "Biro 121" u rukama Kim Džong Una pravi HAOS na internetu

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Severnokorejski hakeri su prošle godine ukrali kriptovalute u vrednosti od oko 400 miliona dolara putem sajber napada na prodajne objekte digitalnih valuta, saopštila je juče platforma "Chainalisis".

Izvor: YouTube/Printscreen/NBC News/PR Image Factory/ShutterStock.com

Pjongjang je pod višestrukim međunarodnim sankcijama zbog razvoja atomske bombe i balističkih projektila, ali analitičari kažu da je Sever takođe izgradio svoje sajber sposobnosti sa vojskom od par hiljada dobro obučenih hakera koji izvlače sredstva za finansiranje državnih programa naoružanja.

U 2021. godini, hakeri su pokrenuli sedam napada na kripto-platforme, izvlačeći sredstva iz "vrućih" novčanika povezanih sa internetom i premeštajući ih na naloge pod kontrolom Severne Koreje, navodi "Chainalisis".

"Kada je Severna Koreja preuzela starateljstvo nad sredstvima, počela je pažljiv proces pranja novca kako bi prikrila i unovčila", navodi se u izveštaju "Čejnalizisa" objavljenom na njihovoj veb stranici.

"Ove složene taktike i tehnike navele su mnoge istraživače bezbednosti da okarakterišu sajber aktere za Demokratsku Narodnu Republiku Koreju (DNRK) kao napredne uporne pretnje."

Izveštaj je istakao uspon "Lazarus grupe", koja je postala poznata 2014. kada je optužena za hakovanje u "Soni pikčers entertejnment" kao osvetu za "Intervju", satirični film koji je ismevao lidera Kim Džong Una.

Od 2018. godine grupa je krala i prala ogromne sume virtuelnih valuta svake godine, obično više od 200 miliona dolara. Hakeri takođe ciljaju različite vrste kriptovaluta, pri čemu bitkoin, najveća digitalna valuta na svetu, čini samo četvrtinu ukradene imovine.

"Sve veći broj ukradenih kriptovaluta nužno je povećao složenost operacije pranja kriptovaluta u DNRK", piše "Chainalisis".

Sajber-program Severne Koreje datira najmanje od sredine 1990-ih, ali je od tada prerastao u jedinicu za sajber ratovanje od 6.000 ljudi, poznatu kao "Biro 121", koja deluje iz nekoliko zemalja, uključujući Belorusiju, Kinu, Indiju, Maleziju i Rusiju, prema vojni izveštaj SAD za 2020.