Prema pisanju američke štampe, nsrpskih državljana koji žive u Americi i imaju pravo glasa ima oko 750.000 a žive u bitnim državama po predstojeće izbore.
Srbi žive u ključnim i prelomnim državama po predstojeće izbore i njihovi glasovi mogli biti presudni na ovim izborima
Naslovna priča američkog magazina "Vol strit internešenal" govori o 750.000 američkih građana srpskog porekla, koji žive u ključnim i prelomnim državama po predstojeće izbore, uključujući Arizonu, Ohajo, Mičigen, Viskonsin, Floridu i Pensilvaniju, kao i o tome kako bi njihovi glasovi mogli biti presudni na ovim izborima.
List piše o, kako kaže, nesrećnom ponašanju Džoa Bajdena prema Srbiji tokom sukoba 1999. godine.
Tokom 78 dana, avioni NATO su nemilosrdno bombardovali ciljeve širom Srbije u znak podrške albanskim pobunjenicima, kršeći Povelju UN i bez pristanka Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Srbi nisu zaboravili oduševljenu podršku Bajdena kampanji bombardovanja, koja je pokrenuta uglavnom na civilne ciljeve, uzrokujući masovne žrtve i teško oštećenu infrastrukturu. Mnogi smatraju da je upotreba osiromašenog uranijuma u kasetnoj municiji i granatama u kosovskom ratu, razlog za visoke stope leukemije danas u regionu.
I još gore, 2008. godine Srbija je imala najveću stopu smrtnosti od raka dojke.
Mnogo srpsko-američkih građana videlo je politiku iz Bajdenove ere prema Srbiji kao šamar, s obzirom na to da su dve države bile saveznice u oba svetska rata.
List navodi da je to oštar kontrast u odnosu na 28. jul 1918. godine, kada je američki predsednik Vudro Vilson naredio da se zastava Srbije zavijori nad Belom kućom u znak solidarnosti Amerikanaca sa srpskim narodom tokom Prvog svetskog rata.
Do danas je samo šačica zemalja imala tu čast.
Tamo gde Bajden nije uspeo kod nekih Srba, američki predsednik Donald Tramp je uspeo kod drugih, ističe list i dodaje da se posle 2008. godine, kada je srpska pokrajina Kosovo i Metohija jednostrano proglasila nezavisnost, stvorio zastoj između Srbije i njene odmetnute provincije, koji je prekinut Trampovim pregovorima u Beloj kući.
U vezi sa značajnim i brzim ponovnim oživljavanjem odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije, neki Srbi se pitaju da li je Tramp predsednik za njih.
Od velikog značaja za srpsko-američke građane jeste to što je u sporazumu istaknuta obaveza zaštite i promovisanja slobode veroispovesti, uključujući obnovljenu međuversku komunikaciju i zaštitu verskih objekata.
Prema Međunarodnom centru za tranzicionu pravdu, kosovski Albanci su uništili 155 srpskih pravoslavnih crkava i manastira između juna 1999. i marta 2004. godine.
Direktorka strateškog partnerstva humanitarne organizacije "28. jun" Ana Petronijević, koja je fotografisana u Beogradu s Trampovom najmlađom kćerkom Tifani, izjavila je za list da bi osećaji koji se odnose na Kosovo mogli biti vodilja glasova mnogih Srba na biralištima.
Predsednik "28. juna" Filip Filipi slaže se sa Petronijevićevom i ističe da se srpsko-američki građani izuzetno dobro sećaju bombardovanja njihove domovine 1999. godine i nesankcionisane agresije koju su favorizovali političari sa obe strane, uključujući u to vreme i Džoa Bajdena.
U polarizovanoj trci, gde će se računati svaki glas, za mnoge od 750.000 srpsko-američkih građana u Sjedinjenim Američkim Državama, izbor koji će imati 3. novembra nesumnjivo će biti težak.