Skoro 60 miliona radnih mjesta širom Evropske unije i Velike Britanije ugroženo je zbog pandemije korona virusa, navodi se u analizi londonske konsultantske kuće MekKinsi.
U izvještaju MekKinsija se upozorava da bi stopa nezaposlenosti u EU mogla da skoči sa oko 6 odsto na više od 11 odsto i da godinama ostane na tom nivou ako se širenje virusa uskoro ne zaustavi.
MekKinsi procjenjuje je jedno od četiri radna mjesta u EU i Velikoj Britaniji pod rizikom od smanjenja radnih sati, prinudnog odmora ili otpuštanja.
Profesije koje ne zahtjevaju blizak kontakt među ljudima, kao što su knjigovođe i arhitekte, kao i one koje podrazumijevaju pružanje osnovnih usluga, smatraju se nisko rizičnim.
U okviru visoko rizičnih profesija zaposleno je 55 miliona radnika, a među njima su kasiri, kuvari, građevinski radnici, hotelsko osoblje i glumci.
Oko 80 odsto radnih mjesta koja se smatraju rizičnim obavljaju ljudi bez fakultetske diplome, a posebno su ugroženi zaposleni u manjim kompanijama.
Ako Evropa ne uspije da zaustavi virus u roku od tri mjeseca i bude prinuđena da nastavi socijalno dostanciranje tokom ljeta, stopa nezaposlenosti će sledeće godine biti na najvišem nivou od 11,2 odsto, dok potpuni oporavak ekonomije nije vjerovatan pre 2024. godine, navodi se u analizi.
U međuvremenu, oglasili su se i iz Evropske unije.
Evropski komesar za ekonomiju Paolo Djentiloni izjavio je da bi pomoć u vrijednosti od oko 1,5 biliona eura mogla biti potrebna za rješavanje krize izazvane epidemijom korona virusa.
"Evrogrupa je do sada dala predloge za pomoć vrijednu više od 500 milijardi eura za finansiranje zdravstvene zaštite i rad sa skraćenim radnim vremenom, kao i za pomoć malim i srednjim preduzećima", rekao je Djentiloni za Špigl.
On je ukazao da bi potrebna sredstva mogla biti prikupljena u okviru narednog višegodišnjeg budžeta EU.