Turski premijer Binali Jildirim proglasio je pobjedu na današnjem referendumu o ustavnim promjenama, kojima se proširuju ovlašćenja predsjednika te zemlje Redžepa Tajipa Erdogana.
Prema njegovim riječima, Turska je okrenula novu stranu u svojoj demokratskoj istoriji, prenose agencije.
"Yes" voters in Ankara celebrate Turkey's referendum result pic.twitter.com/DjH7FOn5qZ
— TRT World (@trtworld) April 16, 2017
Obraćajući se oko 3.000 hiljade okupljenih pristalica sa balkana sjedišta svoje Partije pravo i pravde, Jildirim je rekao da su poslednji preliminarni rezultati pokazali da je na referendumu pobijedio glas "za" promjene, navodi AP.
Opozicija u Turskoj podijeljena (FOTO)
"Ovo je odluka naroda. U našoj demokratskoj istoriji, okrenuta je nova stranica", rekao je Jildirim, prenosi AFP.
On je dodao da "posljednju riječ ima narod, a narod je glasao za promjene".
Erdogan postaje sultan: Većina rekla "DA" VIDEO
Jildirim je poručio da je ishod referenduma najbolji odgovor onima koji stoje iz neuspjelog pokušaja vojnog puča u Turskoj, u julu prošle godine.
Na referendumu koji je danas održan u Turskoj, za ustavne promjene kojima se šire ovlašćenja predsjednika Turske, glasalo je 51,3 odsto birača.
Na osnovu 99 odsto prebrojanih glasova, 51,3 odsto glasača bilo je za promjene, dok je 48,3 odsto glasalo protiv, javila je agencija Anadolija, prenosi AFP.
Erdogan's 'Yes' lead narrows in final stages of Turkey vote count. More referendum... https://t.co/bM8CmKcKXG by #Reuters via @c0nveypic.twitter.com/hGHIVZVQFe
— Andrew Sarelis (@AndrewSarelis) April 16, 2017
Predložene izmjene Ustava predviđaju izvršna ovlašćenja predsjednika, ali i da šefu države bude dozvoljeno da zadrži veze s političkom partijom, piše agencija Anadolija.
Izmjenom Ustava predsjednik Turske bi imao ovlašćenja da smijenjuje ministre, da proglasi vanredno stanje, izdaje uredbe, imenuje ljude na ključne pozicije, uz neograničen broj potpredsjednika.
Predsjednik može biti izabran za dva uzastopna petogodišnja mandata, međutim pojedini analitičati navode da bi prijevremeni izbori održani tokom drugog mandata "resetovali mjerenje vremena" i omogućili predsjedniku da se kandiduje na još jedan mandat, što bi značilo da bi Erdogan mogao da vlada sve do 2029, piše agencija AP.
Reforma takođe predviđa da broj poslanika bude povećan sa 550 na 600, da minimalna starost poslanika bude smanjena na sa 25 na 18 godina, i da se poslanički i predsjednički izbori održavaju istovremeno, svakih pet godina, pa bi naredni izbori bili novembra 2019.