Vođa turske opozicione nacionalističke patije MHP Devlet Bahčeli rekao je da je ishod referenduma o proširenju predsedničkih ovlašćenja "nesumnjivo uspešno dostignuće" i da ga kao takvo treba poštovati.
Bahčeli, koji je podržao ustavne promene, u saopštenju pošto su rezultati pokazali pobedu predloženih ustavnih promena, naveo je da su glasači slobodnom voljom izabrali da Turska napusti parlamentarni sistem vladavine i prihvati predsednički.
Erdogan's 'Yes' lead narrows in final stages of Turkey vote count. More referendum... https://t.co/bM8CmKcKXG by #Reuters via @c0nveypic.twitter.com/hGHIVZVQFe
— Andrew Sarelis (@AndrewSarelis) April 16, 2017
On je dodao da je, ishodom referenduma, Turska odbacila pretnje i ucene celog sveta da se "progura" protivljenje izmenama ustava.
Istovremeno, dve glavne opozicione partije traže ponovno brojanje glasova.
Pro-kurdska Demokratska partija (HDP) rekla je da će osporiti dve trećine glasova, rekavši da "postoje indikacije da je 3-4 odsto glasova izmanipulisano", prenosi AFP.
Zamenik predsednika Republikanske narodne partije (CHP) Bulent Tezkan kririkovao je "nepravilnosti" izbornih vlasti, dok je drugi zamenik iste stranke Erdal Aksunger rekao da mogu da ospore do 60 odsto glasova.
Erdogan postaje sultan: Većina rekla "DA" VIDEO
Prema poslednjim preliminarinim rezultatima, na osnovu prebrojanih 98,2 odsto glasova - 51,31 je glasalo "za", navodi Anadolija.
Građani Turske su se na referendumu izjašnjavali o ustavnim promenama, kojima bi se proširila ovlašćenja predsednika Erdogana
Kako je prenela Anadolija, odziv na referendumu bio je visok - 86 odsto upisanih birača. Međutim, kako navodi Rojters, kako odmiče prebrojavanje biračkih listića, povećava se broj glasova protiv referenduma, koji su preuzeli vođstvo u najvećem turskom gradu Istanbulu.
Ukoliko se potvrdi njegova pobeda, Erdogan, koji je izbegao pokušaj vojnog udara 15. jula 2016. godine, mogao bi da ostane da vlasti do 2029. godine.
Erdogan (63) bio je premijer od 2003. do 2014. godine kada je izabran za šefa države.