U Parizu je danas počelo suđenje Vjeranu Tomiću, zvanom "Spajdermen", zbog krađe umetničkih dela 2010. godine u vrednosti od 100 miliona dolara iz pariskog muzeja uključujući dela Pikasa i Matisa.
Tomić (49), za koga AFP navodi da je Srbin (iako je formalno Francuz hrvatskog porekla), visok je 1,90 metra i poznat po korišćenju smelih akrobatskih metoda u krađama vrednih predmeta i umetničkih dela po pariskim stanovima i muzejima.
Taj inače iskusni alpinista, u sud je stigao u plavom kaputu, a preti mu 20 godina zatvora ukoliko bude proglašen krivim.
"Koja je bila moja uloga? Uloga Arsena Lupena", rekao je on novinarima sa smeškom, govoreći o prepredenom, ali šarmantnom liku koji je pljačkao kuće bogatih Parižana u pričama koje su prvi put objavljene početkom 20. veka.
Predsedavajući sudija Peman Gale-Marzban rekao je da je vrednost ukradenih remek-dela "daleko viša nego što im je tržišna vrednost" i kritikovao bezbednosne propuste koji su omogućili da se krađa lako izvede.
Tomić i njegova dva osumnjičena saučesnika optuženi su da su u maju 2010. iz Muzeja moderne umetnosti u francuskoj prestonici ukrali pet slika Anrija Matisa, Pabla Pikasa, Žorža Braka, Fernana Ležea i Amedea Modiljanija, a ta dela još nisu pronađena.
Optuženima preti 10-godišnja robija ako budu osuđeni za krađu ili preprodaju umetničkih dela, ali bi Tomiću mogla biti izrečena i dvostruko duža kazna s obzirom na kriminalnu prošlost, navodi francuska agencija.
Tomić je osumnjičen da je izrezao otvor na zaključanoj kapiji i razbio prozor da bi ušao u galeriju jednog od najposećenijih muzeja u Parizu na obali Sene.
Alarmni sistem muzeja tada je bio već nekoliko nedelja u kvaru, a Tomić je, prema optužnici, razbio bezbednosnu kameru.
Te noći su tri čuvara bila na dužnosti, ali su sutradan nađeni samo ramovi iz kojih su slike izvađene, baš pred otvaranje muzeja za posetioce.
Kada je policija uhapsila Tomića maja 2011, on im je rekao da je prvobitno provalio u muzej kako bi ukrao Ležeovu sliku iz 1922. godine, ni ne pomišljajući da će moći da ukrade još četiri.
Sve slike, osim Modiljanijeve, bile su izložene u istoj prostoriji u muzeju koji se nalazi u 16. pariskom arondismanu.