Britanski ratni brodovi su u upotrebi iako im je "odavno istekao rok trajanja", delimično i zbog haotične organizacije Ministarstva odbrane.
Rudarski magnat Džon Parker izneo je kritičku ocenu o brodogradnji u Kraljevskoj mornarici, kojom je Vlada Velike Britanije optužena za "začarani krug" u kojem se brodovi naručuju prekasno, što povećava cenu na dugi rok, javlja ruski državni medij RT.
Parker, prvi čovek rudarske kompanije Anglo Ameriken, sugerisao je da bi ratna mornarica trebalo da gradi nove brodove koji bi kasnije mogli da se prodaju stranim kupcima.
Britanska ratna flota se smanjila sa 60 fregata u 1975. godini na sadašnjih 13. Parker je rekao da je smanjenje budžeta glavni razlog za smanjenje flote, ali je kao razlog naveo i lošu organizaciju u Ministarstvu odbrane.
"Stari brodovi su zadržani u upotrebi znatno posle isteka roka eksploatacije sa svim velikim pratećim troškovima. Ta opaka spirala je smanjila mornaričku flotu i izazvala nepotrebne troškove poreskih obveznika. To mora da prestane", napisao je Parker.
"Ako bi planiranje projekata i njihovo sprovođenje bili brži i uz poštovanje rokova i troškova, ova situacija bi mogla da bude izbegnuta", naveo je Parker.
Parker je rekao da bi Britanija mogla da izvozi nove brodove ako bi postojala "hitna potreba" drugih država.
"U tom slučaju, ako je klijentu u inostranstvu hitno potreban brod, što je ključ za prodaju u serijama, mornarica bi trebalo da podrži izvoz odobravanjem prodaje broda i to ranije nego uobičajeno", napisao je Parker.
Admiral Filip Džons pozdravio je izveštaj i rekao za BBC mornarica sada ima "veoma ambiciozan plan rasta, prvi put u ovoj generaciji".
"Odlučan sam u nameri da uverim ljude širom zemlje da shvate da je njihova mornarica spremna da odgovori na taj zahtev na odgovarajući način i mislim da je to dobra vest", dodao je Džons.
Parker je rekao i da ugovori o poslovima za mornaricu trebalo da budu podeljeni različitim kompanijama, a ne samo kao do sada gigantu "BAE sistemi".