Neki od američkih najboljih vojnih aviona mogu da lete bez kapi klasičnog goriva.
Mornarički lovac EA-18 dostiže brzinu veću od 1.800 kilometara na sat i košta 68 miliona dolara. Taj avion može u potpunosti da koristi biodizel, napravljeno od sjemenki i kuhinjskog ulja.
Sekretar američke ratne mornarice Rej Mejbas kaže da nema razlike u radu motora letjelice.
"Možda je sagorijevanje malo čistije, ali se u ostalim karakteristikama ne primjećuju razlike", rekao je Mejbas.
Mejbas je 2009. godine obavezao mornaricu da do 2020. godine alternativna goriva budu zastupljena sa 50 odsto.
"Tako ćemo postati bolji ratnici. Energija je ranjivost. Energija može biti korišćena kao oružje", rekao je Mejbas, javlja američki CBS.
"Kada sam preuzeo dužnost, marinci su gubili, po jedan marinac je ginuo ili bio ranjavan na svakih 50 konvoja goriva dopremljenih u Avganistan. To je preskupo", rekao je Mejbas.
Petrolej je donedavno morao da se dodaje u biogorivo, ali je kompanija ARA sa Floride, koja je radila na proizvodnji sterilne vode na udaljenim područjima pronašla način da napravi bio gorivo koje je kao petrolej.
"To je materijal koji sadrži iste molekule kao sirova nafta, ali iz obnovljivih izvora", rekao je Čak Red, potpredsednik za razvoj u toj kompaniji.
Jedan od tih izvora je i seme etiopske slačice, koja može da raste na suvoj zemlji i poljoprivrednici je koriste za plodored.
Proces proizvodnje biogoriva uključuje i iskorišćene masti iz fabrika za preradu vode i kuhinja, poput ulja ostalog posle prženja.
Potpredsjednik kompanije ARA Glen Mekdonald video je priliku za tu firmu, ali i za ostatak svijeta.
"Nadam se da će jednog dana vozila na dizel pogon koristiti naše gorivo i da će svi komercijalni avioni takođe koristiti naše gorivo", rekao je Mekdonald.
Što se tiče američke mornarice, ispunjenje tog cilja je uveliko u toku.
Alternativna goriva koriste se za pogon 30 odsto vojnih brodova, a čine i 50 odsto goriva u mornaričkim bazama.