Predsjednik Rusije Vladimir Putin pozvao je vlade širom svijeta da zaštite slobodu medija.
"Nije dobro da neke vlade govore o slobodi informisanja kada im se sviđa ono što čuju, a čim im se nešto ne svidi, to odmah proglase za propagandu političkih grupa ili stranih država", rekao je Putin na proslavi 75. godišnjice ruske državne novinske agencije "Rusija danas".
Putin je rekao da bi vesti trebalo da budu objektivne i oslobođene pritisaka, i istakao da su poštenje i istina srž dobrog izvještavanja.
"Današnje novinarstvo se ne razlikuje mnogo od jučerašnjeg - to je potraga za istinom", naveo je Putin.
On se prošlog meseca usprotivio monopolima u medijima, rekavši da su štetni.
"Mi (ruski mediji) pružamo alternativne informacije gledaocima i slušaocima. Monopol je uvek štetan, a u medijima naročito", rekao je Putin.
"I ako pogrešimo, pa šta? Imamo pravo da kažemo, a ljudi, naši slušaoci i gledaoci, moraju da čuju i vide različite poglede", naveo je predsjednik Rusije.
To je, međutim, izjavio u danu u kojem su tri najviša urednika napustila nezavisni rusi medijski holding RBC.
Javnost je njihove ostavke doživjela kao još jedan vid pritiska Kremlja na RBC, koji su objavio brojne izvještaje o biznis kombinacijama Putinovih rođaka i prijatelja.
Istraživanje objavljeno 6. juna pokazalo je da među građanima Rusije raste uvjerenje da je vlast prijetnja za slobodu govora u toj državi.
Tokom Putinove 16-godišnje vlasti, broj građana Rusije koji smatraju da Kremlj ne ugrožava slobodu govora pao je na istorijski minimum, sa 58 odsto na 35 odsto, pokazalo je istraživanje organizacije Levada.
Većina od 58 odsto ispitanika vjeruje da u ruskim televizijskim stanicama postoji vladina cenzura.
Istovremeno, televizija je glavni izvor informacija za većinu ispitanika, od kojih 60 odsto tvrdi da svakodnevno gleda vesti na televiziji.